Na Podpoľaní sa v Detve v areáli prírodného detvianskeho amfiteátra v sobotu 25. augusta opäť zišli furmani z celého Slovenska.

Mesto Detva v spolupráci s Kultúrnym centrom A. Sládkoviča, Agrosevom s.r.o. a Lesmi SR š.p., zorganizovali už 16. ročník furmanskej súťaže ťažných koní „O valašku“. V troch súťažných disciplínach si zmeralo sily až sedemnásť súťažiacich. Podujatie moderoval, tak ako po minulé roky Ľudovít Kubiš, tentokrát v spolupráci s Tomášom Domom, ktorí sa sa moderovania zhostili na výbornú.

Furmanom prialo aj počasie, pretože hoci sa v noci  nad Detvou prehnala poriadna búrka, v priebehu dňa súťaže sa vyčasilo a bolo ideálne počasie. Súčasťou furmanskej súťaže boli i sprievodné podujatia – furmanský jarmok, vystúpenie heligonkárov a koncert country skupina Ranč zo Žarnovice. Atmosféru furmanskej súťaže dotvárali aj atrakcie pre deti, na ktorých sa mohli do sýtosti vyšantiť.

Pred samotnou súťažou sa od 9,30 hod. do 10,00 hod. konal tradičný furmanský sprievod ozdobených záprahov a kočov ulicami starej časti Detvy, ktorý bol živou pozvánkou na podujatie. Po jeho ukončení sa začala samotná súťaž, v jednej rýchlostnej  – slalom so záťažou a dvoch silových disciplínach – ťahanie kláta a ťahanie saní v jednotke.

V prvej disciplíne „Slalom so záťažou“ sa umiestnil na 1. mieste Pavol Kitaš s pomocníkom Petrom Kitašom z Golianova, na 2. mieste  Jozef Vrecko s pomocníkom Ľubošom Dobrotkom z Diviackej Novej Vsi a na 3. mieste Ján Francisty ml. s pomocníkom Jánom Francistym st. z Krupiny.

V druhej disciplíne „Silová súťaž – ťahanie kláta“ sa umiestnil na 1. mieste Štefan Stehlík s pomocníkom Jaroslavom Stehlíkom z Detvy, na 2. mieste Miroslav Šuľava s pomocníkom Lukášom Jurkom z Klubiny a na 3. mieste Ján Francisty ml. s pomocníkom Jánom Francistym st. z Krupiny.

V tretej disciplíne „Silová súťaž – ťahanie saní v jednotke“ sa umiestnil na 1. mieste Štefan Stehlík z Detvy,  na 2. mieste Ján Pehanič z Poruby pod Vihorlatom a na 3. mieste Štefan Stehlík z Detvy, s druhým koňom.

Celkové víťazstvo a detviansku valašku si tohto roku odniesol detviansky furman Štefan Stehlík. Spestrením furmanskej súťaže už tradične bola aj súťaž o najkrajší furmanský záprah. Vyhrali kone furmana  Štefana Stehlíka –  Tobi a Vilo, ktoré získali najviac hlasov od divákov. Víťazom srdečne blahoželáme, všetkým zúčastneným v súťaži i vo furmanskom sprievode ďakujeme. Ďakujeme i spoluorganizátorom a sponzorom.

Text : Anna Kucejová