Detský folklórny súbor Ratolesť si tento rok pripomína 45. výročie svojho založenia. Kalendárny rok začali Trojkráľovou hrou v kostole, kde „mudrcom“ posvätili kriedu a vodu, s ktorou potom navštevovali príbytky.

V marci zasa organizovali Fašiangy s Ratolesťou. Členovia DFS Ratolesť a DFS Slniečka si pripravili v maskách sprievod v uliciach mesta. Večer sa predviedli v programe „Tu to nám nedali, tu to nám dajú“. Po predstavení nasledovala fašiangová zábava, ktorej súčasťou bolo tradičné pochovávanie basy.

Ôsmeho júna sa už po piatykrát otvorili brány detvianskeho amfiteátra pre účinkujúcich detského folklórneho festivalu Hrajte nám husličky. V programe sa predstavili DFS Ratolesť, DFS Slniečko, DFS Detvanček, DS Vrtielko z Detvy, a taktiež DFS Jabúčko z Jablonového.

Festival si získava čoraz väčší záujem. Po krátkej prestávke si v galaprograme pripomenul svoju 45-ročnú činnosť aj detský folklórny súbor Ratolesť. Okrem súčasných tanečníkov si zaspievali a zatancovali aj bývalí členovia súboru. Záver programu patril všetkým generáciám, ktorí si svojimi tancami a piesňami získali publikum v amfiteátri.

Počas celého roku sa súbor zúčastňoval kultúrnych podujatí v meste. Tanečníci sa predstavili aj v okolitých obciach. Choreografie súboru mohli vidieť diváci v Jablonovom, Bratislave a Martine. V zahraničí na maďarskom festivale v Keckeméte a v srbskom Belehrade.

Na siedmeho decembra súbor pripravuje benefičný koncert v Dome kultúry A. Sládkoviča. Celý výťažok venuje deťom z DSS Detva.

Činnosť detského folklórneho súboru Ratolesť sa nezaobíde bez pomoci rodičov a finančných príspevkoch z mesta Detva a získaných grantov.

Činnosť súbor spolufinancuje mesto Detva.

Súbor podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: (ms)

Foto: SPSTUDIO