Iniciatíva slovenských učiteľov sa s ministrom školstva Jurajom Draxlerom vo štvrtok nedohodla na splnení požiadaviek časti pedagógov. Predbežne tak od pondelka do ostrého štrajku vstúpi zhruba desaťtisíc slovenských učiteľov, vrátane detvianskych.

Základné školy v Detve budú zatvorené

V Detve sa do štrajku zapoja všetky základné školy. Zš Kukučínová, Zš Štúrova, Zš Obrancov mieru, Zš Bernoláka a Špeciálna Zš Obrancov mieru. V okrese sa pripojila aj Zš Kriváň. Stredné školy v Detve SSŠ a Gymnázium budú vyučovať.

Žiadajú zvýšenie platov, ale aj zmenu systému vzdelávania 

Učitelia žiadajú okamžité zvýšenie tabuľkových tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur, od budúceho roka o ďalších 90 eur. Slovenské platy učiteľov vo verejných školách patria medzi najnižšie v rámci krajín združených v OECD. Žiadajú tiež navýšiť rozpočet ministerstva na rok 2016 o celkovo 400-miliónov eur, aby mohli byť dovybavené didaktickými pomôckami a prostriedkami aj také školy, ktoré na to dosiaľ nemali financie. Žiadajú ale aj zmenu systému vzdelávania pedagógov. Iniciatíva slovenských učiteľov pripravuje na pondelok 25. januára o 11-tej veľkú demonštráciu v Bratislave na tamojšom Námestí SNP.

Trvanie štrajku je zatiaľ vyhlásené ako neobmedzené.

NITRA: Štrajk uèite¾ov