Ešte pred nástupom terajších poslancov v roku 2014, ktorí kandidovali dnes už s vtipne vyznievajúcim sloganom „dokážeme robiť veci lepšie“, bola detvianska samospráva v rebríčku transparentnosti hodnotená na 48. pozícii. Dnes, na konci tohto funkčného obdobia sa transparentnosť samosprávy prepadla na 89. pozíciu, čo predstavuje prepad až o 41 pozícií!

Asi nebude náhoda, že transparentnosť samosprávy v Detve sa takto výrazne prepadla vždy, keď na mesto mali dosah tí istí ľudia. Mnohými nazývaní aj miestna mafia či oligarchia. 

Stačí sa rozpamätať na funkčné obdobie rokov 2006 – 2010, kto vtedy vládol a čo sa v meste dialo. Bolo to obdobie, keď poslanci prakticky obrali mesto o tepelné hospodárstvo, keď sa tu miestni „podnikatelia“ dostávali za pár drobných k lukratívnym pozemkom a majetkom. Práve vtedy v roku 2010 Detva skončila v rebríčku transparentnosti na 96. pozícii.

Po voľbách v roku 2010 však stratili títo ľudia väčšinový dosah na mesto. Vtedy sa začalo mestu opäť dariť a za štyri roky sa podarilo dostať v rebríčku transparentnosti na 48. pozíciu. Nie však na dlho. Po voľbách v roku 2014 sa vrátili cez „svojich“ poslancov. A tak sa na konci tohto funkčného obdobia v roku 2018 Detva vrátila skoro tam kde bola, na 89. pozíciu transparentnosti a spolu s ňou sa vrátili aj staré maniere.

Samotná Trannsparency International Slovensko na svojej oficiálnej stránke hovorí, že tento rebríček ukazuje, ako v posledných dvoch rokoch (2017-2018) pristupovala samospráva a miestni poslanci k verejnej kontrole. Len mestský poslanec Jozef Pavlov si to vysvetlil po svojom a nezostal svojej povesti dezinformátora nič dlžný. Vo svojich internetových novinách najnovšie vydal článok, v ktorom sa snaží za tento pokles v rebríčku transparentosti obviniť len primátora. Pritom pravda je úplne iná. On ako predstaviteľ samosprávy teda mestský poslanec je za tento stav so svojimi kolegami priamo zodpovedný. Dnes Pavlov znovu len spúšťa diskreditačné kampane cez svoje internetové noviny.

Už pred minulými voľbami J.Pavlov koordinoval diskreditačné kampane politických oponentov a primátora spolu s M. Sujom, R. Vrťom a M. Cibulkom.

Hneď po voľbách dosadili do funkcií na mesto M. Suju, a to do komisie výstavby a do dozornej rady Technických služieb. Do finančnej komisie mesta dosadili M. Cibulku a J. Sekereša (súčasného kandidáta na primátora).

Počas tohto funkčného obdobia poslanci obrali mesto o teplovody, ktoré predstavujú strategický majetok v hodnote niekoľko miliónov.

Cibulka je momentálne vyšetrovaný za objednávku vraždy a inú trestnú činnosť.

Roman Vrťo, ktorý počas tohto funkčného obdobia viedol poslanecký klub ako líder, bol vyhodený zo strany SaS, kde pôsobil ako okresný predseda. Stalo sa tak na základe článkov Jána Kuciaka, ktorý napísal o Vrťovom prepise firmy na bieleho koňa a o jeho podozrivých dotáciách z eurofondov.

Po medializácii sa na adresu R. Vrťa vyjadril aj samotný R. Sulík: „Bolo to predražené, bol v konflikte záujmov a nevedel to poriadne vysvetliť. My sme vtedy veľmi rýchlo konali. Hneď ako o tom aktuality napísali, zavolali sme si ho na republikovú radu, aby sa obhájil. Keďže jeho argumenty boli slabé, tak dostal na výber. Buď ukončí členstvo sám, alebo ho vyhodíme. Potom sa sám vzdal členstva. Neprekvapuje ma, že takéto mafiánske štruktúry existujú, celá republika je tým prerastená. Neviem, prečo sa rozhodli dostať do SaS.“

Roman Vrťo, za ktorým stála táto skupina sa pred 4 rokmi uchádzal o post primátora a do volieb viedol kandidátku so sloganom „dokážeme robiť veci lepšie“. Po medializovaných informáciách sa dnes už o post primátora neuchádza, ale ľudia z jeho kandidátky dnes preukázatelne podporujú na primátora nového kandidáta Jána Sekereša, ktorý s nimi spolupracuje vo finančnej komisii mesta, do ktorej ho dostali už pred štyrmi rokmi.

Pre väčšinu z nás predstavuje samospráva najbližší dotyk s politikou. Miestni politici ovplyvňujú to, ako sa rozvíja výstavba v našom okolí, v akom stave sú cesty, aké školy navštevujú naše deti, ale aj to aká vládne v meste atmosféra. Detva už prišla o veľa. Nedajme si ale ukradnúť aj budúcnosť.

Tento článok vznikol ako reakcia na článok v internetových novinách J. Pavlova,

pretože nám Detva nie je ukradnutá:  Občianski aktivisti –  Ivan Kollárik, Igor Otepka, Ľubomír Paučo, Ján Juriga, Dušan Vepřek, Pavel Golian, Pavel Kuzma, Ján Parobek, Ján Šiandor

Výsledky Trannsparency International Slovensko:

rok 2010rok 2014rok 2018