Kultúrne Centrum A. Sládkoviča v Detve pozýva všetkých milovníkov tradícií na stavanie májov vo štvrtkový podvečer 30. apríla 2015. Tradičné stavanie májov bude za účasti detvianskych folklórnych kolektívov.

Program sa začne o 17.00 hod. na hlavnom námestí v Detve, pokračovať bude o 18.15 hod. pri fontáne pred Domom kultúry A. Sládkoviča a o 19.30 hod. v Kultúrnom dome na Piešti.

„Máje“ stavali už v stredoveku na počesť a z úcty pred kostol, radnicu a domy všeobecne známych a vážených ľudí. Odtiaľ nebolo ďaleko k postaveniu stromu ako symbolu lásky. Postaviť máj svojej vyvolenej, to bola pozornosť, ale predovšetkým priznanie vážneho záujmu o dievča v obci.

V povojnovom období v Detve tiež mládenci stavali máje svojím vyvoleným. Stalo sa, že v noci máj mladík so svojimi kamarátmi postavil a ráno bol zvalený jeho sokom a postavený druhý. Máj, ako symbol lásky, od 70. rokov minulého storočia neplní túto skutočnosť. Stal sa iba zvykom a máje sa stavajú z lásky pre všetky dievčatá, ktoré im venujú chlapci z detvianskych folklórnych kolektívov.

V minulom roku „máje“ v Detve v noci spíli motorovou pílou traja dobrodruhovia z Piešťa, ale to s tradíciou nemá nič spoločné, to bol iba poklesok ich mentality. 30. apríla folkloristi budú stavať máje v Detve a tiež v Piešti, dobre by bolo, keby pri tom stavaní pomohli aj tí traja nemenovaní dobrodruhovia.

maje

Text: Emília Sekerešová, Zuzana Juhaniaková

archívne foto: Eva Chlebová