Poslanci najnovšie verejne šíria, že už dňa 14.12.2017 schválili sumu 425 000 € na obnovu vozového parku Technických služieb, no do dnešného dňa na účet Technických služieb primátor neposlal peniaze.

To, že Technické služby mesta Detva sú v zlom stave nie je žiadna novinka. Dlhšiu dobu sa im totiž venovali ľudia, ktorí majú blízko k stavbárčine, najmä tunelovaniu. V nedávnej kauze rozkrádania štrkov rezonovali vo vyšetrovacom spise a vo výpovediach svedkov dokonca mená poslancov a ich blízkych.

Tak sa poďme pozrieť ako to vyzerá, keď sú kompetentní nekompetentní.

Práve kvôli poslancom mestského zastupiteľstva došlo k tomu, že mesto Detva nemohlo dlhé mesiace poslať peniaze Technickým službám na obnovu vozového parku. 

Uznesenie, ktoré poslanci schválili dňa 14.12.2017 na 31. zasadnutí MsZ bolo totiž nevykonateľné, pretože svojou neopakovateľnou blbosťou to schválili ako kapitálovú dotáciu. Takto poskytnúť z rozpočtu mesta peniaze Technickým službám je totiž v rozpore so zákonom.  

A tak primátorovi poslanci pripravili nášľapnú mínu a nasledovalo dlhé preverovanie, ako tieto financie dostať do TS. Ak by totiž primátor poslal peniaze Technickým službám na základe uznesenia, ktoré poslanci pripravili, tak by porušil zákon čo potvrdil aj Protimonopolný úrad SR.

Protimonopolný úrad SR dňa 19.4.2018 konštatoval, že poskytnutím dotácie schválenej poslancami na MsZ v Detve č.468/17 zo dňa 14.12.2017 pre Technické služby Detva s.r.o, dochádza mimo iné aj k narušeniu hospodárskej súťaže.

Po tomto zásahu protimonopolného úradu nakoniec sami poslanci uznali, že urobili blbosť a tak na 36. zasadnutí MsZ dňa 6.6.2018 schválili zmenu pôvodného uznesenia z kapitálovej dotácie na navýšenie základného imania spoločnosti Technické služby s.r.o

Podľa stanoviska právnika je však aj táto zmena uznesenia na hrane zákona.

Po konzultáciách s právnikom nakoniec posledné uznesenie primátor podpísal a mesto je už podľa našich informácií pripravené poslať financie pre Technické služby. Poslanie peňazí však mesto podmienilo tým, aby konateľ TS pripravil návrh ako chce s financiami naložiť, aby verejné obstarávanie pri nákupe techniky prebehlo transparentne. Čo pri tak vysokej sume považujeme za správne nakoľko sa jedná o peniaze nás všetkých daňových poplatníkov.

Najhoršie na tom celom je však to, že pracovníci Technických služieb už mohli dávno využívať novú techniku, keby naši „kompetentní“ poslanci neboli takto nekompetentní. 

Text: Občianski aktivisti – Ivan Kollárik, Igor Otepka, Ľubomír Paučo, Ján Juriga, Dušan Vepřek, Jozef Kucej, Pavel Golian, Ján Parobek, Ján Šiandor