Zápasníkom Klubu bojových umení Free Fight Club Detva sa v športových arénach darí. Dobré výsledky dosahujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Naposledy zaznamenali medailovú žatvu na špičkovom medzinárodnom podujatí ADCC v Ostrave, kde sa presadili aj mladí detvianski borci. Ako sa im darilo? O tom sme sa porozprávali s Róbertom Deličom, profesionálnym zápasníkom a trénerom detvianskeho klubu.

Štart v Ostrave bol pre vás osobne i pre klub, ktorý vediete mimoriadne úspešný.

Ide o najprestížnejšiu grapplingovú súťaž, ktorá vo svete momentálne existuje. Z nášho klubu sme štartovali štyria. Ja som vybojoval bronz v mužskej, výkonnostne najťažšej kategórii medzi pokročilými, v ktorej sa už zápasí o finančné odmeny, vo váhovej kategórii do 66 kg.

Mám za sebou do dvadsať turnajov a toto bola najťažšie obsadená kategória v akej som kedy zápasil. Bol som jediný Slovák a v semifinále som na body prehral s „čiernym opaskom“ v brazílskom jiu – jitsu.

Táto prehra ma odsunula do boja o bronz. U juniorov, vo váhovej kategórii nad 75 kg, získali Ondrej Šmidriak striebornú medailu a Ján Laššák bronzovú.

V tejto vekovej kategórii sa darilo aj Romanovi Sekerešovi vo váhe do 75 kg, kde získal za tretie miesto bronzovú medailu.

Spomenutí traja medailisti sú vaši zverenci. Ako hodnotíte ich výkony z pohľadu trénera?

Laššák so Sekerešom trénujú len sedem, osem mesiacov a na takejto akcii štartovali prvýkrát. Je veľkým úspechom, že sa dokázali presadiť v silnej konkurencii oveľa skúsenejších zápasníkov.

Ako tréner som s nimi nadmieru spokojný, podobne ako so Šmidriakom. Preňho to bola druhá súťaž a zisk striebra je výborný. Konkurencia bola silná, v každej kategórii zápasilo osem až deväť chlapcov, väčšina z Poľska, Čiech a Maďarska.

Chlapci odovzdali to, na čo výkonnostne mali? Lebo ak áno, svedčí to o ich dobrej psychickej pripravenosti.

Práve na psychiku sme sa výrazne, v posledných dvoch týždňoch prípravy, zameriavali. Vždy pred zápasom sa snažím, aby boli tak psychicky pripravení, aby výkon na ktorý majú a vedia ho podať na tréningu, predviedli aj v zápase.

Psychickej príprave zverencov sa venujete len vy alebo vám pomáha aj niekto z vonku?

Momentálne sa jej venujem sám. Patrím už k skúsenejším zápasníkom a viem ako chlapcov pripraviť na zápasy, aby verili vo svoje schopnosti, čo sa ukázalo aj v Ostrave.

Vy sa trénujete sám alebo s niekým spolupracujete?

Začal som spolupracovať s nitrianskym klubom, kde mi v brazílskom jiu-jitsu udelili modrý opasok. Nitrančania sú už v Európe pojem, trénuje ich tréner s čiernym opaskom v brazílskom jiu-jitsu a náš detviansky klub s nimi nadviazal družbu.

Spolupracujeme, chodíme do Nitry na tréningy a sparingy, pomáhame si. Potrebujeme sa výkonnostne posúvať ďalej, preto hľadáme kvalitné kluby a spolupracujeme s nimi.

Viem, že stále spolupracujete aj s Írmi.

Po účasti v Ostrave sme sa s Ondrejom Šmidriakom presunuli do Írska kde sme týžden trénovali. Absolvovali sme prípravu s jedným z najlepších svetových zápasníkov v MMA Patrickom Holohanom, pomáhali sme mu.

On potom vyhral na podujatí UFC v Škótsku a je to úspech aj pre nás, ktorí sme sa zúčastňovali jeho prípravy. Veď liga UFC je v Amerike a vo svete pojem, organizuje najprestížnejšie zápasy MMA.

V októbri sa do Írska opäť chystáme na spoločnú prípravu s Patrickom.

Aký poznatok, ktorý využijete doma v Detve, ste si z Írska doniesli?

Tréningové metódy, ktoré tam používajú a prácu s psychikou. Sú sebavedomí, viac si veria ako my. Preto sa chceme dostať na ich úroveň.

ffc

Text: Ľubo Homolka

Foto: archív klubu