Javorinka je horská lúka ktorá ponúka jedinečný výhľad na krajinu Biosférickej rezervácie Poľana.

Na panoramatickú horskú Javorinku, na otváraciu akciu pastierskej koliby v piatkový letný podvečer 28. augusta 2015, pozývajú verejnosť skupina dobrovoľníkov a mesto Hriňová.

Návštevníkov na Javorinke srdečne privítajú o 17.00 hod. Poľana a jej pastierske oblasti boli oddávna využívané valachmi na chov oviec i hovädzieho dobytka. Už na starých mapách zo začiatku 18. storočia možno vidieť zaznačené salaše a pastviny v okolí Hriňovej.

2a

Jednou z nich je aj oblasť Javorinka, kde do dnešných dní ešte posledné drevené koliby a štále stoja. Zrátať sa dajú už len sotva na jednej ruke. Ostatný zvyšok, presnejšie ich pozostatky, podľahli prírode, rozrastajúcemu sa lesu i nečinnosti. Kto môže, nech navštívi ešte tieto miesta, pôvodné koliby, pretože tu stáli po stáročia. Nasledujúca generácia ich už nezažije. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa skupina nadšencov rozhodla jednu z nich zachrániť pre využitie vo forme turistickej útulne. Zachované boli pôvodné konštrukčné rozmery a strechu pokryli štiepaným šindľom. Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy.

3a

Do práce sa zapojili miestni dobrovoľníci, zamestnanci Mestského úradu Hriňová a čo najviac teší, aj 28 zahraničných dobrovoľníkov z celého sveta (Austrália, Kórea, Nemecko, USA…). Okrem rekonštrukcie koliby opravili a vyčistili niekoľko kamenných studničiek v okolí, vysadili staré ovocné odrody, osadili posedenie a upravili okolie koliby. „Tešíme sa z nášho výsledku a dúfame, že bude slúžiť rozumným ľuďom,“ prajú vynovenej historickej kolibe jej záchrancovia.

1a

Text a foto: Michal Machava