Sobota na slávnostiach: hudba, tanec, dvory a výstavy
Sobotňajšie scénické programy na 54. ročníku Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve otvorí o pol štvrtej popoludní program detských folklórnych súborov s názvom Lúka sa nám núka. Po ňom dostane priestor na hlavnej scéne amfiteátra program o jarných chorovodoch Od obradov k detským hrám. Prvý programový blok v sobotu ukončí Mladucha vo venci, potom žena začepčená, v ktorom si návštevníci slávností pozrú ukážky svadobného odevu z obcí regiónov stredného Slovenska.
Večerný programový blok o ôsmej večer otvorí speváčka Anka Klimová a ženská spevácka skupina FS Detva s Ľudovou hudbou Jaroslava Hazlingera v programe Hodvábny hlas a hodvábny sláčik. Pravý podpoliansky temperament sa ukáže v nasledujúcom programe Podpolianske rozkazovačky. Posledný sobotňajší program sa začne o pol desiatej a má názov Koren(i)e tvorby.
Mimo hlavnej scény
Rušno je v sobotu aj mimo hlavnej scény. Medzi najnavštevovanejšie patrí Jarmok tradičných remesiel, ktorý je živou galériou majstrovstva ľudových remeselníkov. Sobota tiež patrí Salašu na Detve, v ktorom návštevníci uvidia ukážky zo života a práce na salaši v podaní chovateľa oviec Jozefa Zvaru.
Svoje brány v sobotu otvoria viaceré dvory. Dvor u Detvanov je neformálnym priestorom u gazdu Joža Rudhana a členov folklórnej skupiny Detvani, Krajanský dvor predstavuje ukážky zo života a tradícií Slovákov žijúcich v zahraničí a ich tradičnej kuchyne. Zaujímavosti o gajdách a gajdošoch sa dozviete v Gajdošskom dvore, pozvánkou do regiónu a prezentáciou pozoruhodností a možností cestovného ruchu je Podpoliansky dvor.
Majstrovstvo detvianskych drevorezbárov si môžete pozrieť na výstave drevených vyrezávaných krížov priamo v areáli amfiteátra.
V sobotu popoludní sa môžete tiež inšpirovať tradičným odevom Podpoľania na prehliadke replík tradičného odevu a súčasného oblečenia, ktorá sa začína o tretej na Námestí SNP v Detve.
Na Jarmočnej scéne je rušno už od desiatej dopoludnia, kde sa najprv začne Škola podpolianskych rozkazovačiek a po nej v pásme Poďte si rozkázať si budete môcť sami podpolianske rozkazovačky vyskúšať. Keď vás nelákajú rozkazovačky môžete o desiatej navštíviť Záhradu umenia – tvorivé dielne pre deti i dospelých pri Dome umenia Arteska.
Výstavy
Folklórne slávnosti pod Poľanou sú už tradične priestorom pre viaceré výstavy. Úvodná výstava z cyklu Zabudnuté dediny, ktorú nájdete v kultúrnom dome pri kostole, prezentuje tradičný odev a artefakty tradičnej kultúry obcí Žibritov, Beluj a Klastava. O živote pastierov sa zasa viac dozviete na výstave v Humne na amfiteátri.
Milovníci výtvarného umenia si prídu na svoje v Dome kultúry A. Sládkoviča kde je pripravená výstava Krajinomaľba Podpoľania – Róbert Haček a tiež Kovačická insita, výstava z tvorby insitných maliarov.
Dom umenia Arteska pripravil na tento rok cyklus výstav súčasnej umeleckej tvorby študentov umeleckých škôl a umelcov zo Slovenska. V týchto dňoch si môžete pozrieť výstavu fotografií študentky z Pezinka Alexandry Kunert – Očami Mňa. Detviansky fotograf Tomáš Belko zasa pripravil výstavu Malebné Podpoľanie.
Výstavu Tradičné kožuchy a kožušníci nájdete v Podpolianskom múzeu, kde si tiež môžete pozrieť aj viaceré trvalé expozície ako Ovce moje, ovce… či Z Detvy na more (výstava o živote detvianskeho rodáka a prvého slovenského námorného kapitána Júliusa Juraja Thurzu).
Kabanice Jána Pivku – výstavka o poslednom tradičnom detvianskom výrobcovi kabaníc je pripravená v Penzióne pri studni, kde tiež nájdete dokumentáciu o histórii jedného z najstarších domov v Detve (Z histórie Kohnovho domu).
Keď sa vyberiete na Kalváriu pri detvianskom cintoríne objavíte expozíciu drevených vyrezávaných krížov.
Folklórne slávnosti z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Text: Milan Suja
Pridaj komentár