Akrobatický rock and roll je atraktívny, ale náročný šport. Pretekárom zo Športového klubu akrobatického rock and rollu Crazyrock Detva sa darí na súťažiach v tuzemsku aj v zahraničí, čo potvrdzujú aj ich vynikajúce výsledky z prestížnych medzinárodných podujatí. O ich úspechoch sme sa porozprávali s trénerkou Gabrielou Kuklišovou.

V minulosti nebolo hodnotenie zostáv celkom objektívne a nie vždy bolo spravodlivé. Ako sa to teraz zmenilo?

Platí už nové hodnotenie zostáv a do súťaži vysokej akrobacie sa nám túto sezónu prvýkrát dostali dva páry – Jakub Kukliš s Karolínou Klimkovou a Miroslav Lalík s Nicolette Sabovou, ktorí prešli z juniorskej kategórie k dospelým. Systém hodnotenia je postavený tak, že je katalóg presných akrobatických tvarov s bodovým ohodnotením. Znamená to, že súťažiaci pár má podľa toho, ako má postavenú akrobaciu, stanovený koeficient a vie z akej pozície štartuje.

Porota body zráža za nedostatky v zostave. Je to oveľa ľahšie a presnejšie hodnotenie. Platí na medzinárodnej aj svetovej úrovni a nám to pomohlo. Akrobatické tvary a výkonnosť máme veľmi dobrú a na súťažiach štartujeme z vysokých koeficientov. To nám okamžite prinieslo úspechy, na medzinárodnej úrovni sme sa zaradili do špičky a veľmi dobre sme skončili aj na svetovej.

Nové hodnotenie vám pomohlo k úspechom v ukončenej sezóne. Povedzme si o nich.

Obidva spomínané páry, Kukliš – Klimková a Lalík – Sabová prešli z juniorky rovno do vysokej akrobacie a už na prvej súťaži v Prahe skončili Lalík so Sabovu na druhom mieste. Veľmi im pomohol tanec, k tomu čistá technická akrobacia a to ich vytiahlo na druhú pozíciu. Bol to výborný štart do sezóny. Potom nasledoval Svetový pohár v Krakowe. Cez prvé kolo sa prebojovali obidva páry, do štvrťfinále sa dostali Kukliš s Klimkovou a skončili na dvadsiatom mieste čo je tiež dobré. Následne sme absolvovali podujatie Svetového pohára v Belgicku. Tam sa Lalík so Sabovou dostali do štvrťfinále, boli na štrnástej priečke, ale mrzeli nás tie dve miesta pred semifinále, do ktorého išla prvá dvanástka.

Následne ste štartovali na podujatí v Jihlave.

Tam obidva spomínané páry jednoznačne ukázali svoju kvalitu. Pred ďalšími pármi mali asi desaťbodový náskok a skončili na prvých dvoch miestach. Štartujú v seniorskej kategórii B, od najvyššej kategórie A sa líši už len tým, že v áčku je povolená vertikálna a horizontálna rotácia, v béčku len horizontálna a povolené sú saltá. Je to akoby príprava na kategóriu A. Je tam určitá postupnosť, potreba naskákania sált a natrénovania akrobatických tvarov aby mohli ísť ešte do obtiažnejších tvarov.

Ako sa darilo žiackemu páru Sebastián Bršel – Janka Sujová?

Veľmi dobre začali v Krakowe na Svetovom pohári. Dostali sa do štvrťfinále s skončili na dvadsiatej priečke. Následne štartovali na obdobnej súťaži v Belgicku. Tam sa dostali už do semifinále a obsadili desiatu priečku. Dostali sa do top desiatky svetových párov. Je to vynikajúci výsledok, ktorý potvrdil ich výkonnostný rast a ich najlepšie umiestnenie v kariére. Lenže nastala komplikácia. Tým, že Janka má dvanásť rokov a rastie, začala mať vážne problémy s kolenami a momentálne musela činnosť prerušiť. Navštevuje fyzioterapeuta, chodí na kryoterapiu a je v štádiu pokoja. Nesmieme nič zanedbať.

Preto má Sebastián novú partnerku Viktóriu Tomášovú a na jesenných podujatiach bude súťažiť s ňou. Zapojili sme aj do súťaže škôl, ktorú organizoval EDULAB a vo finále sme skončili na druhej priečke. Na jeseň nás čaká množstvo súťaží a vrcholom budú novembrové majstrovstvá sveta vo Francúzsku. Účasť na súťažiach si vyžaduje nemalé finančné prostriedky a sme vďační mestu Detva za jeho zvýšenú finančnú podporu.

JGYMWWYVLEYR.c21b7b49826b54b2a21788263e7468d3-crop-0-0-2144x1424-resize-1280

Ľubo Homolka, foto: archív klubu