Mladý, talentovaný skialpinista Marco Marcinek reprezentoval nielen mesto Detva, ale aj celé Slovensko na viacerých podujatiach, ktoré sa konali na Slovensku a v zahraničí.

Svoju sezónu začal už 6. januára 2018 na pretekoch vo Valčianskej doline s názvom Noc tuleních pásov. Spomedzi 38 pretekárov v kategórii A – Muži, ktorá sa považuje za najťažšiu, patrila Marcovi trinásta priečka. Bola to len príprava na hlavné preteky, ktoré ho čakali.

Už 13. januára 2018 preteky Rallye Červenec odštartovali Slovenský a Stredoeurópsky pohár. Celkovo sa na štart postavilo 103 pretekárov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Tu si Marco vybojoval piate miesto v kategórii Juniori.

Počas Stredoeurópskeho pohára v skialpinizme v Poľsku na preteku dvojíc, ktorý bol dňa 10. februára, Marco obsadil s domácim pretekárom krásne piate miesto.

Na Majstrovstvách Nemecka v skialpinizme a zároveň Alpskom Pohári 17. februára 2018 v Nemeckých Alpách neďaleko mesta Salzburg reprezentoval nielen Detvu ale aj celé Slovensko, obsadil druhé miesto v disciplíne Šprint v kategórii Juniori a 4. miesto v disciplíne Vertikál.

Na svoje víťazstvo musel počkať až na preteky Malinô Brdo Night skialp Challange kde obsadil 1. miesto. Pretekom Vertical na Chopku sa zakončila séria Slovenského pohára.

Celkovým víťazom Slovenského pohára v kategórií Junior sa stal práve reprezentant Detvy Marco Marcinek.

Veľká vďaka za úspech patrí samotnému Marcovi Marcinekovi, ale aj jeho škole, Spojenej škole v Detve – Obchodnej akadémii, ktorú navštevuje a mestu Detva za finančnú pomoc.

Text: Martina Fašangová

Činnosť skialpinistu bola spolufinancovaná z rozpočtu mesta Detva.