Až dvaja kandidáti z Detvy majú reálnu šancu zastupovať náš región v parlamente. Ide o Tomáša Smutného (ZA ĽUDÍ) a Miroslava Suju (ĽSNS), paradoxne o zástupcov z 2 znepriatelených strán. 

V priebehu uplynulého týždňa sme oboch rodákov z Detvy, kandidujúcich do NR SR oslovili s rovnakými otázkami, aby nám vo svojich odpovediach priblížili nielen svoje názory a postoje, ale aj vízie pre náš región v prípade ich úspešnej kandidatúry. 

Na naše otázky však zareagoval len Tomáš Smutný (ZA ĽUDÍ), Miroslav Suja (ĽSNS) na naše otázky odmietol odpovedať, podobne sa Kotlebovci zachovali aj pri predvolebných debatách, ktoré organizuje televízia TA3, kde odmietli svoju účasť. 

Rozhovor s Tomášom Smutným (ZA ĽUDÍ):

Prečo ste sa rozhodli kandidovať vo voľbách 2020? 

Po vysokej škole som zastával rôzne manažérske pozície. Riadil som desiatky ľudí na Slovensku ako aj v Českej republike. Aktuálne pôsobím ako manažér zubnej kliniky, ktorú aj spoluvlastním a tak sa s problémami nášho zdravotníctva stretávam každý deň.

Skúsenosti som dlhé roky získaval aj ako šéf neziskovej organizácie mladých ľudí. Snažili sme sa meniť veci k lepšiemu, bohužiaľ, sme neustále narážali na mantinely politiky. V posledných dvoch rokoch som nadobudol pocit, že situácia je už naozaj neúnosná. Povedal som si, že je načase pridať ruku k dielu aj touto formou. Vidím v tom najlepšiu možnosť ako pomôcť ľudom nielen v mojom rodnom regióne, ale aj na celom Slovensku.

Nie je politika špinavá vec?

Áno, je v nej veľa špinavostí. V poslednej dobe to vidíme dennodenne, intenzívne sa vyplavuje nové a nové bahno. Chápem teda negatívnu konotáciu v mysliach slušných ľudí. Sú frustrovaní a demotivovaní keď vidia, že na Slovensku sa neoplatí slušne žiť a pracovať a zároveň sa nevedia domôcť ani elementárnej spravodlivosti. 

Som ale optimista a preto verím, že politika nemusí byť len špinavá, ale dá sa robiť aj transparentne, slušne a v prospech nás obyčajných ľudí. Keď to tak funguje v iných krajinách, môže to fungovať aj na Slovensku.

Ako ste sa dostali k politike?

Politika ma zaujímala od malička. Zrejme to mám tak trochu v génoch, pretože som bol vychovávaný v tvrdej antikomunistickej rodine. Každú nedeľu sme doma sledovali diskusné relácie a potom o nich dlho hovorili. 

Raz v zahraničí myslím, že v Londýne, som si uvedomil, prečo sa tamojší úradníci volajú „public servant“, v doslovnom preklade „verejný služobník“. Pretože majú slúžiť a aj slúžia ľuďom. Inak to nemá byť ani s politikmi. Aj to by mala byť služba ľuďom a nie sledovanie vlastných záujmov. 

Po rokoch aktivít v treťom sektore, manažovania a podnikania som sa teda rozhodol prijať ponuku Andreja Kisku a priložiť ruku k dielu. Kandidujem prvýkrát v živote a týmto by som rád požiadal všetkých priateľov, známych, či neznámych o podporu vo voľbách.

Kandidujete teda s Andrejom Kiskom. Čo si máme myslieť o jeho kauzách?

Som presvedčený, že ak by Andrej Kiska nezaložil politickú stranu a odišiel na pohodlný politický dôchodok, ktorým by neohrozoval mafiánsku vládu, žiadne obvinenie by dnes nebolo. Pán Kiska je obeťou politickej hry mocných, ktorí vládnu v tejto krajine viac ako 10 rokov a chápadlá svojej korupčnej chobotnice majú rozlezené po celom štáte.

Tí, ktorí ma poznajú dobre vedia, že som férový a slušný človek. Ak by som mal akúkoľvek pochybnosť o zlej motivácii Andreja Kisku, určite by som s ním nespolupracoval. Toto celé je jedna špinavá politická hra, ktorou sa nielenže kompromituje samotný prezident, ale aj odvádza pozornosť od všetkých lumpárni súčasnej vlády.

Čo sú podľa Vás najväčšie problémy Slovenska a čomu sa bude venovať Vaša agenda, ak Vás zvolia?

Za najväčší problém Slovenska považujem mizernú vymožiteľnosť práva. Slovensko nie je spravodlivý štát a obávam sa, že políciu, prokuratúru, či dokonca časť súdnictva si sprivatizovalo niekoľko oligarchov, ktorí vďaka skorumpovanému systému zarábajú ťažké peniaze, ktoré chýbajú napríklad v zdravotníctve. Chýbajúce peniaze spôsobujú zbytočné úmrtia Slovákov, pretože potom nevieme zabezpečiť modernú a dostupnú zdravotnú starostlivosť. Nie je jednoducho možné chodiť k lekárovi pre časenku o 3 ráno, či so zákernou chorobou čakať na operáciu dlhé mesiace!

S úbohým stavom slovenského zdravotníctva sa stretávam každý deň v práci. Ako manažér zubnej kliniky a absolvent Národného hospodárstva a hospodárskej politiky rozumiem hospodárstvu, zvyšovaniu životnej úrovne a najmä – rozvoju zaostalých regiónov. Práve zlá situácia v regiónoch je voda na mlyn extrémistov, ktorí prichádzajú s ľúbivými aj keď nefunkčnými riešeniami.

Poďme domov, čo chcete presadiť pre svoj rodný región?

Mojim cieľom je v prvom rade plošná spravodlivosť. V súdnictve, v sociálnej oblasti, v podnikaní, či vzdelaní. Vysvetlím. Je jedno, či niekto nezaplatí faktúru podnikateľovi z Trnavy, Sobraniec, či Detvy. Je jedno, či rieši niekto súdny spor vo Vranove, Trebišove, či Komárne. Je jedno, či má niekto problém dostať sa ku kvalitnému vzdelaniu v Košiciach, Zvolene, či Nitre. Spravodlivosť musí platiť všade a pre všetkých a o to sa s kolegami postaráme.

A teraz k regiónu Podpoľania. Náš región má 2 typy problémov. Plošné, teda celoslovenské a lokálne. K tým celoslovenským patrí napríklad životná úroveň, ktorá rastie pomalšie ako by mohla. Rozkradnuté peniaze chýbajú v dopravnej infraštruktúre, prehnaná byrokracia brzdí rozvoj našich malých a stredných podnikateľov, či vysoké odvodovo-daňové zaťaženie znižuje disponibilné príjmy zamestnancov. Toto sú, asi len s výnimkou Bratislavy, celoslovenské problémy, ktoré budem riešiť z mojej pozície ako straníckeho garanta pre túto oblasť. A k tým lokálnym patrí napríklad obava z ťažby zlata, ktorá je stále aktuálna a obyvatelia sa pri nej cítia často bezmocní.

Myslíte si, že ako poslanec NRSR budete mať možnosti a dosah na veci v regiónoch ako je Podpoľanie?

Samozrejme. Veď práca poslanca je o reprezentácii ľudí. Uchádzam sa o hlasy voličov ako ich predĺžená ruka v parlamente. Politici často strácajú kontakt s realitou. Ja chcem byť zárukou toho, že ich bude počuť. Budem s ľuďmi komunikovať dennodenne, veď aj preto som v kampani zverejnil svoje telefónne číslo a mailovú adresu. 

Viete to nejak priblížiť? 

Áno, poslanci NRSR majú legislatívnu právomoc, ktorá im vyplýva z Ústavy SR. Takisto sú členmi výborov parlamentu, ktoré preberajú jednotlivé návrhy zákonov. Keď má poslanec zmysel pre kontext a cit pre regióny, dokáže pri týchto aktivitách brať do úvahy potreby svojho regiónu. Keď ste v kontakte s bežnými ľuďmi, viete ich požiadavkám dať formálnu podobu a prezentovať ich v pléne, pred vládou, pred ostatnými kolegami. Samozrejme, že je ale potrebná aj podpora. Strana ZA ĽUDÍ má potenciál získať určite viac ako 20 kresiel, určite nás teda bude počuť. 

Čo by ste chceli odkázať svojim voličom?

Ľudia sú už presýtení rôznymi sľubmi, nekompetentnosťou a rozkrádačkami. Hovoriť o týchto veciach je už úplné klišé, ale práve preto je zmena tak dôležitá. Voľby 2020 budú v histórii Slovenska kľúčové. Nielenže máme možnosť pozitívne zmeniť vývoj v našej krajine, ale máme aj možnosť ukázať, že zo Slovenska chceme spravodlivú krajinu pre všetkých, a že tu nechceme vládu SMER + SNS + ĽSNS. 

Koniec koncov, zástupca strany ĽSNS je aj mojim jediným relevantným protikandidátom v regióne Podpoľania. Celé Podpoľanie tak vo voľbách ukáže, či chce z Detvy a okolia spravodlivé a slušné miesto pre život alebo naopak, či zvíťazí hrubá a dovolím si povedať mafiánska sila. Preto vás všetkých prosím o podporu.

Foto: Tomáš Smutný