S rekonštrukciou Amfiteátra sa začalo už minulý rok. V roku 2014 došlo k obnove lavičiek a samotnej vystupovacej plochy. Vymenili sa drevené šindle na javiskovej scéne a rovnako opravili aj strechy nástupných štítov. Taktiež došlo k oprave toaliet, a to ich striech ako aj samotného vybavenia. Opravené boli vstupné brány a drevené oplotenie, ktoré bolo na niektorých miestach schátrané. Pri rekonštrukcii sa nezabudlo ani na samotných divákov, keďže sa vymenili drevené lavičky, ktoré boli poškodené.

V apríli 2015 rekonštrukcia Prírodného amfiteátra v Detve pokročila do ďalšej fázy, javisková scéna má zložené šindle, je na nespoznanie. Rozobrali oplotenie hľadiska.

Ako uviedol Jaroslav Stašák z Mestského úradu, rekonštrukciu mesto Detva zabezpečuje cez zhotoviteľa stavby, ktorý vzišiel z verejného obstarávania. Doba rekonštrukcie je stanovená na 60 dní.

Zhotoviteľ už  odstránil 40 rokov staré šindle zo striech, aby mohli vymeniť nosné trámy drevenej scény. Tie už nevyhovujú kritériám statiky. Nové pokrytie šindľových striech sa bude realizovať až po ukotvení nosných častí drevenej scény a sanácií spodnej betónovej časti scény, upresňuje Stašák. Celkovo použijú na opravu strechy 15 000 kusov dreveného šindľa.

Súčasne s rekonštrukciou mesto Detva zabezpečuje aj prípravu areálu Folklórnych slávností pod Poľanou cez program Menších obecných služieb.  Vymieňajú vnútorné oplotenie hľadiska, úpravu prístupových chodníkov  v hľadisku, úpravu verejných WC pre návštevníkov festivalu a celkovú prípravu areálu pre zabezpečenie jubilejného 50. ročníka slávností v júli 2015.

V čase prebiehajúcich rekonštrukčných prác je prístup na amfiteáter dočasne uzavretý.

amfik

Text: Zuzana Juhaniaková, foto: Jaroslav Stašák