Po štyridsiatich deviatich rokoch 21. augusta 2017 zavítal na miesto tragickej udalosti z roku 1968 primátor mesta Detva Ján Šufliarský v sprievode vdovy Eleny Drugdovej a vedúcej Oddelenia školstva, kultúry a sociálnych vecí Margity Gajdošovej.

Krátkym pietnym aktom a umiestnením venca si uctili pamiatku na dvadsaťosemročného Štefana Zdechovana a osemnásťročného Rudolfa Gavorníka, ktorých smrteľne zasiahla prechádzajúca vojenská invázia Varšavských vojsk.

Pani Elena Drugdová spomína, že jej manžel Štefan Zdechovan stál v skupine ľudí pri ceste, keď mu mladý život preťala rana zo samopalu. Ktosi hodil kameň na vojenský konvoj, ktorý postupoval po ceste prvej triedy od Lučenca smerom na Zvolen.

Okamžitou odpoveďou do davu bola smrtiaca spŕška. Mladý otec rodiny skonal na mieste. Spolu s Rudolfom Gavoríkom patria medzi devätnásť ľudských obetí okupácie Československa v auguste 1968.

O život na Slovensku a v Čechách prišlo sedemnásť mužov a dve nedospelé dievčatá. Tragické úmrtia zaznamenali v Košiciach, v Poprade, v Rožňave, vo Važci, v Sučanoch, v Detve, vo Zvolene, v Bratislave a v Prahe.

Pamätná tabuľa tragickej udalosti je umiestnená na stene športovej haly a tiež pamätná doska pri päte Detvianskeho vyrezávaného kríža, ktorý stojí pri hlavnej ceste.

Text a foto: Zuzana Juhaniaková