„Nech tieto známky nosia do šíreho sveta ľuďom len dobré správy,“ priali predstavitelia inštitúcií novým poštovým známkam pri ich uvedení v Detve 10. októbra 2015.

Na známky Bociana čierneho a Vydry riečnej z emisného radu Ochrany prírody liali vodu z Vodopádu Bystrô primátor Detvy Ján Šufliarský, riaditeľka správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) – Biosférickej rezervácie Poľana Vladimíra Fabriciusová a autori ich výtvarných návrhov, akademickí maliari Júlia a Igor Piačkovci.

a1 a2

Podnos s podpolianskou výšivkou na ktorú uložili poštové známky, držal v rukách vedúci Poštovej filatelistickej služby Martin Vančo.

a3

Kým Júlia Piačková dala výtvarnú podobu Bocianovi čiernemu, autorom rytiny pre poštovú známku a pohľadnice prvého dňa je akademik Ľubomír Žálec. Známku „Ochrana prírody: CHKO Poľana – Bocian čierny“ s nominálnou hodnotou 0,65 € vytlačila technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom Poštovní tiskárna cenin Praha. Zákonom chránený Bocian čierny sa hojne vyskytuje v okolí Poľany. Bociany čierne odlietajú na zimu do Afriky. Dospelé vtáky majú čierne perie so zeleným a purpurovým kovovým leskom, okrem bieleho brucha a trojuholníkov na spodnej časti krídel. Mladé vtáky sú čiernohnedé, zobák a nohy majú hnedozelené. Hniezda mávajú ukryté v korunách vysokých stromov a na neprístupných skalách.

Známka „Ochrana prírody: CHKO Poľana – Vydra riečna“ s nominálnou hodnotou 0,65 € je vytlačená tou istou technikou ako predošlá a jej rytcom je Ľubomír Žálec. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky a príležitostnej pohľadnice a pečiatky je akademický maliar Igor Piačka.

Z domácich cicavcov je Vydra riečna najdokonalejšie prispôsobená na život vo vode. Je veľmi pohyblivá, neúnavná a hravá. Je aktívna najmä v noci, dokáže pod vodou preplávať až 6 minút bez vynorenia. Pre intenzívny lov na jej kožušinu bola takmer vyhubená. Ako v odbornom výklade k obom zvieratám dodal zoológ Vladimír Hrúz zo správy CHKO Poľana, vydra sa objavuje aj priamo v mestskom prostredí Detvy, keď prechádza jej vodnými tokmi.

a4

Inaugurácia tejto emisie poštových známok sa uskutočnila deň predtým, 9. októbra v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu a ich slávnostné uvedenie do obehu pripravili na 10. októbra dopoludnia v Kongresovej sále Domu kultúry A. Sládkoviča, pri príležitosti 25. výročia Biosférickej rezervácie Poľana.Uvedenie známok v spolupráci so Slovenskou poštou a správou CHKO – Biosférickej rezervácie Poľana pripravilo mesto Detva, ktoré je členom Koordinačnej rady Biosférickej rezervácie k tohtoročnému 25. výročiu Biosférickej rezervácie.

a5

Ako pripomenul primátor Detvy Ján Šufliarský, Chránenú krajinnú oblasť Poľana zaradili do siete biosférických rezervácií UNESCO v roku 1990. „My Detvania sme hrdí na Poľanu, na jej bohatstvo a prírodné krásy, na jej jedinečnú faunu a flóru,“ uviedol Šufliarský. Primátor vyjadril radosť, že jej krásy môžu ukázať svetu no predovšetkým jej prírodné hodnoty chcú uchovať aj pre ďalšie generácie.

a6

Biosférická rezervácia Poľany má vlastné prírodné a kultúrne špecifiká. Práve na nich môžu obyvatelia a subjekty stavať tú vzácnu pridanú hodnotu domácich výrobkov i služieb.

a7

Slovenská pošta zriadila počas slávnostného dopoludnia príležitostnú poštovú priehradku v Kultúrnom centre A. Sládkoviča. Viacerí filatelisti či záujemci si prišli kúpiť známky s príležitostnou pečiatkou 25. výročia Biosférickej rezervácie Poľana. O celkovom rozvoji hospodárenia, práce a kultúrnych tradícií na území Biosférickej rezervácie nemožno hovoriť bez nadšenia domácich obyvateľov.

a8

Zväz Slovenských filatelistov na slávnosti zastupoval Ladislav Hölc z Banskej Bystrice. Pozvanie prijali aj zástupcovia akademických inštitúcií a orgánov verejnej správy, či občianskych združení v Detve. Moderátor slávnosti Bohuslav Ilavský v sále privítal Jozefa a Annu Sekerešovú, rodičov Stanislava Sekereša z Detvy, ktorý bol v roku 1997 detským autorom výtvarného návrhu poštovej známky. Prítomní boli aj manželia Pavel a Emília Lalíkovci s vnúčatami, rodičia Kataríny Lalíkovej dnes Chamulovej, ktorá bola autorkou kresby Zajačí piknik pre príležitostnú pečiatku v roku 2000. Organizátori taktiež ocenili prítomnosť Barbory Turbekovej a Eugena Plška, dcéry a syna Štefana Plška, ktorý bol dušou Klubu podpolianskych filatelistov a v máji budúceho roku by sa dožil 90 rokov.

Kľúčovú organizačnú úlohu na podujatí po boku mesta Detva mala dlhoročná riaditeľka Mestskej knižnice K. A. Medveckého a súčasná kronikárka Eva Chlebová. Spoluorganizátormi s mestom bola Slovenská pošta a správa CHKO – BR Poľana.

a9

Partnerom pri organizácii slávnostného uvedenia známok bol Slovenský skauting 106. zbor Akataleptik z Detvy. Jeho členovia v ranných hodinách pred slávnosťou vystúpili na Vodopád Bystrô a v poľnej fľaši priniesli krištáľovo čistú horskú vodu do kongresovej sály. Tou predstavitelia inštitúcií uviedli známky do používania.

Text a foto: Zuzana Juhaniaková