Dve víťazstvá v Slovinsku, dve v Nových Zámkoch, jedno v Trnave, k tomu viaceré druhé a tretie miesta… Detvianske gymnastky majú za sebou mimoriadne úspešnú jeseň 2017.

Začiatkom decembra ich ešte tu v Detve čakajú posledné preteky sezóny, v ktorých pôjde o veľa, trénerka Katarína Krekáňová už teraz hovorí o vydarenom roku. Má aj prečo, veď nebolo pretekov, kde by sa jej zverenkyne neprebojovali na popredné priečky.

„Určite som veľmi spokojná, dievčatám sa podarilo presadiť aj v ťažkej medzinárodnej konkurencii,“ hodnotí trénerka. Margaréta Gondová a Chiara Bunce dokázali v septembri vyhrať viacboj vo svojich kategóriách, ako staršie žiačky a juniorky, na prestížnom podujatí Šalamúnov memoriál v Maribore. Tohto roku sa konal už 50. ročník, na ktorom sa zúčastnilo 125 pretekárok z desiatich krajín. Medzi ženami sa nestratila ani Radoslava Kalamárová, ktorá sa vrátila do súťažného kolotoča po zranení. Najviac sa jej darilo na bradlách, kde obsadila vo finále výborné druhé miesto.

Slovenská špička

Gymnastky Klubu športovej gymnastiky (KŠG) Detva patrili medzi najlepšie aj na pretekoch Slovenského pohára. V Nových Zámkoch v októbri zvíťazili Radoslava Kalamárová (ženy), Nela Ostrihoňová (najmladšie žiačky) a  Margaréta Gondová (staršie žiačky). Margarétkine zostavy sú veľmi náročné, hoci je len staršia žiačka, zvláda viaceré prvky s obtiažnosťou senioriek.

Na pódium sa v Slovenskom pohári dostali aj Sára Dydi v juniorkách, Lucia Dobrocká (mladšie žiačky) a Ema Ridzoňová a Eva Bystrianska (najmladšie žiačky).

,,Dôležité je, že všetky splnili výkonnostnú triedu,“ vyzdvihuje pretekárky Katarína Krekáňová. To znamená, že dokázali odcvičiť predpísaný program s určenou obťažnosťou cvičebných tvarov a dostať za to bodové hodnotenie, ktoré im zaručilo postup na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa uskutočnia prvý decembrový víkend v Detve paralelne s Memoriálom manželov Žifčákovcov.

Aj mladé gymnastky majú za sebou prvé veľké medzinárodné podujatie – Vítkovickú kladinu v Ostrave. Preteky s dlhoročnou tradíciou, kde svojho času štartovali ešte aj dnešné detvianske trénerky, slúžilo tentoraz na zbieranie skúseností. „Dievčatá súťažili s pretekárkami o päť rokov staršími, no aj tak boli na ich vystúpenia priaznivé ohlasy,“ pripomína trénerka Zuzana Ostrihoňová.

Pôjdu na Majstrovstvá Európy?

Sezóna sa pomaly končí, no záverečné vystúpenie na Memoriáli manželov Žifčákovcov bude z pohľadu budúcej sezóny veľmi dôležité. Táto súťaž je vedená ako odrazový mostík na budúcoročné majstrovstvá Európy v Glasgowe. Účasť má zatiaľ istú iba olympionička, Bratislavčanka Barbara Mokošová a ostávajú ešte štyri miesta, o ktoré budú dievčatá bojovať v jarných súťažiach 2018.

„Ak by sa dievčatám podarilo splniť kritériá, Slovensko by mohlo postaviť do súťaže kompletné družstvo,“ robí si plány Katarína Krekáňová. Bolo by to fantastické, keďže naposledy malo Slovensko zastúpené družstvo na majstrovstvách sveta 2002. Ambície trénerky však siahajú ešte vyššie – ak by sa podarilo sformovať spomínané družstvo, pri dobrej konštelácii by toto družstvo mohlo zabojovať aj o účasť na októbrových majstrovstiev sveta v Katare, čo by bol už prvý krôčik v boji o miestenku na olympijské hry 2020 v Tokiu.

„K tomu však treba veľa priaznivých okolností – tvrdú prípravu, dobré zdravie a kvalitnú regeneráciu,“ zdôrazňuje trénerka a dodáva: „práve v systéme prípravy a regenerácie u nás chýba podpora zo strany štátu a ostáva to na klube a rodičoch. Aj preto sme nesmierne vďační všetkým, ktorí nám pomáhajú.“

„Touto cestou chceme vyjadriť veľké poďakovanie sponzorom KŠG Detva, osobitne mestu Detva, Základnej škole na ulici Obrancov mieru a Gymnáziu v Detve,“ hovorí Katarína Krekáňová.

Text: Gabriela Novosadová
Foto: Katarína Krekáňová