Chránená krajinná oblasť (CHKO) Poľana získala prestížnu cenu Michela Batissa za najlepší manažment biosférickej rezervácie. Cenu v sídle UNESCO v Paríži prevzala riaditeľka Správy CHKO a biosférickej rezervácie Poľana Vladimíra Fabriciusová.

“O cenu sme sa uchádzali s projektom Biosférická rezervácia – príležitosť pre ľudí a prírodu, v ktorom demonštrujeme dôležitosť inkluzívneho prístupu a vzájomnej spolupráce pri riadení medzinárodne významného územia. Sme presvedčení, že takýto prístup môže byť inšpiratívny aj pre iné chránené územia,“ povedala.

Biosférická rezervácia Poľana bola do svetovej siete zaradená v roku 1990. Okrem nej sú na Slovensku ešte tri biosférické rezervácie, najstaršou je od roku 1977 Slovenský kras.

Ďalšie dve – Tatry a Východné Karpaty – sú takzvané cezhraničné biosférické rezervácie, do celosvetovej siete boli zaradené v roku 1992. Svetová sieť biosférických rezervácií v súčasnosti zahŕňa 669 takýchto rezervácií v 120 krajinách sveta.

Biosférické rezervácie sa využívajú predovšetkým na výskum a ochranu biodiverzity, ale aj na budovanie lokálnych modelov udržateľného rozvoja a financovania, pričom sa primárny dôraz kladie na budovanie partnerstiev na lokálnej, regionálnej aj medzinárodnej úrovni.

Biosférické rezervácie by mali slúžiť ako príklad trvalo udržateľného života medzi človekom a prírodou, podporovať aktívny prístup miestneho obyvateľstva k zachovaniu tradičného poľnohospodárstva, k zachovaniu folklóru a zvykov slovenskej krajiny.

Text: SITA