Na Slovensku sú od pondelka 30. marca otvorené ďalšie prevádzky. Rozhodlo o tom sobotňajšie rokovanie Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky.

Za prísnych hygienických podmienok štát dovolil otvoriť očné optiky, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky, predajne a servisy bicyklov, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie či advokátske a notárske kancelárie.

Prísne hygienické podmienky štát zavádza aj v doteraz otvorených predajniach potravín a drogérie. Všetky obchody musia napríklad obmedziť počet ľudí v predajniach, v jednom okamihu môže byť v obchode maximálne jeden človek na 25 metrov štvorcových plochy prevádzky. Povinné je nosenie rúšok, dezinfekcia rúk, alebo používanie jednorazových ochranných rukavíc. Trochu ťažšou úlohou pre obchodníkov je, aby zabezpečili minimálny dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi čakajúcimi rade.

Ak sa tieto opatrenia nepodarí obchodníkom dodržiavať, vrátime sa k predchádzajúcemu stavu a dodatočne otvorené obchody vláda opäť zatvorí.

Novinkou po víkende je, že pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu.

Text: ms

Foto: ilustračné – Leo2014, Pixabay