Už po piatykrát sme zorganizovali odbornú stáž pre žiakov Spojenej školy v Detve – Strednej odbornej školy, odboru mechanik nastavovač.

Konala sa tradične v partnerskej škole v českej Třemošnici. Žiaci sa zúčastnili teoretického vyučovania i odborného výcviku, kde pracovali na klasických ako aj NC strojoch a za pomoci učiteľa odborného výcviku vyrobili aj vlastné výrobky. Následne pracovali v strojníckej dielni, kde z dodaných polotovarov a technickej dokumentácie vyrábali konečné výrobky. Počas teoretického vyučovania si mohli naši žiaci porovnať svoje teoretické vedomosti s českými spolužiakmi.

Súčasťou praxe boli tiež exkurzie vo firmách DAKO Třemošnice, Kovolis Hedvikov a Ljunghall Čáslav, kde sa oboznámili s materiálovým kolobehom firmy od prípravy výroby, cez objednávanie materiálu, príjem materiálu, výrobu, skúšanie a expedíciu.

Okrem pracovných povinností navštívili žiaci i mesto Pardubice, kde sa zoznámili s jeho históriou a mali možnosť sledovať zápas domáceho HC Pardubice. V Kutnej Hore navštívili najskôr České múzeum striebra – Důl Osel, Kostnici (pamiatka UNESCO), ako aj Vlašský Dvůr, kde mohli vidieť, ako sa razia strieborné mince. Ďalej si prezreli Chrám Sv. Barbory a historickú fontánu. Zaujímavými historickými pamiatkami bol aj zámok Žleby, zrekonštruovaná vápenka a zrúcanina hradu Lichnice, zámok Opočno, Kunetická hora. Úspech mal tiež výlet do Prahy, kde si žiaci prehliadli Pražský hrad, Staromestské a Václavské námestie. Priamo na česko-poľských hraniciach mali žiaci možnosť obdivovať krásu a tajomnosť Adršpašských skál.

Stáž bola slávnostne zakončená v spoločenskej miestnosti školy za prítomnosti vedenia SOŠ a SOU technického v Třemošnici a zástupcov Spojenej školy. Z rúk riaditeľky školy si žiaci prevzali certifikát a Europass mobilita. Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným žiakom za vzornú reprezentáciu našej školy.

Trojtýždňová stáž sa uskutočnila v rámci Erasmus+. Projekt s českou školou bude mať pokračovanie o niekoľko dní, keď začiatkom novembra privítame českých praktikantov na pôde našej školy.

sš3 sš2 sš

Ing. Valéria Čiamporová