V piatok 28. apríla 2017 slávnostne vyhodnotili výstavu Detva hľadá výtvarný talent v Kultúrnom centre A. Sládkoviča v Detve. 

Prihlásilo sa deväť talentov. V kategórii detí Zuzanka Bittnerová, Adamko Šperka, Carmen Rybošová, Milan Kutliak. V kategórii dospelých Veronika Malantincová, Timea Konôpková, Viola Tužinská, Janka Ľalíková – Ludrovanová a Tóno Mičík. Prinesené výtvarné diela hodnotila odborná porota pod vedením umelca Miroslava Bárdyho, Jána Smutného výtvarného umelca, člena Detvianskej umeleckej kolónie (DUK) a Umeleckej besedy Slovenska, tiež Milana Malčeka zakladateľa DUK.

Vzhľadom na to, že to bol prvý ročník, organizátor sa rozhodol oceniť každého účastníka. Najlepších autorov ocenili v kategórii dospelých. Veroniku Malatincovú Diplomom primátora mesta Detva a vecnou cenou za vyspelý maliarsky prejav a náročné dobre komponované námety. V kategórii detí udelili Milanovi Kutliakovi Diplom riaditeľa Kultúrneho centra A. Sládkoviča za dobré zvládnutie techniky suchého pastelu.

Usporiadatelia veria, že všetkých zúčastnených autorov inšpirovali k ďalšej tvorbe, ich tvorba potešila množstvo návštevníkov Domu kultúry A. Sládkoviča a obohatila a povzbudila možno aj ďalších tvorivých občanov mesta Detva.

Venovať sa tvorbe je schopnosť a určitá dávka talentu daná človeku do vienka už pri narodení. Dieťa v ranom detstve kreslí snáď skôr ako začne písať, každé dieťa je potenciálny umelec. Miera jeho talentu sa rozvíja vekom, záujmom o kreslenie a maľovanie, ako aj od možností prostredia v ktorom sa vyvíja, rodina, škôlka, škola. Deti, ktoré majú záujem a potešenie z tvorivého myslenia, navštevujú základnú umeleckú školu a pod odborným vedením rozvíjajú svoj talent. Ale i napriek tomu malé percento detí pokračuje na umeleckých školách. Život ho odkloní a venuje sa iným profesiám a výtvarná tvorba im ostane ako koníček, záľuba, ktorá mu umožní umelecky sa prejaviť. Niektorí si tvoria sami pre seba, prípadne len pre najbližších. No niektorí majú ambície sa prejaviť aj verejnosti a získať si okruch obdivovateľov. Niektorí by sa aj prejavili, ale nevedia ako na to, buď majú málo diel na samostatnú výstavu alebo im chýba odvaha vystaviť svoje dielka.

Detvianska umelecká kolónia prišla s podnetom a v spolupráci s Kultúrnym centrom Andreja Sládkoviča vypísali súťažnú výstavu ,,Detva hľadá výtvarný talent,, , ktorého zámerom bolo objaviť talentovaných občanov v okrese Detva a umožniť im sa predstaviť na verejnosti prostredníctvom spoločnej výstavy.

Text: Milan Malček
Foto: Jaroslav Švábenský