Scenériu stredoslovenských banských miest ale aj cisárskej Viedne, znázorňujú obrazy ruských umelcov z Moskvy, ktoré vystavuje od 7. augusta 2015 Detvianska umelecká kolónia v obradnej sieni a predsieni Mestského úradu v Detve.

Verejnosť si môže prísť pozrieť maľby od členov moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia, Vladimíra Rjabčikova a Oksany Begma. Ako uviedol Milan Malček z Detvianskej umeleckej kolónie, s moskovskou Medzinárodnou akadémiou kultúry a umenia spolupracujú aj vďaka jej prezidentovi akademickému maliarovi Piotrovi Stronskému. Odkedy sa Stronskij v roku 2004 prvýkrát zúčastnil na sympóziu na Poľane, udržujú stálu spoluprácu. Každý rok, ako pokračoval Milan Malček, prichádzajú poprední moskovskí umelci na sympóziá, ktoré organizuje Detvianska umelecká kolónia (DUK). Za spomínané obdobie navštívili DUK približne dve desiatky umelcov z Moskvy.

S maľbami vystavenými v obradnej sieni mesta Detva sa verejnosť môže oboznámiť do konca septembra 2015. Jedna z autorov, Oksana Begma, sa na maliarskych sympóziách na Slovensku zamerala predovšetkým na mestskú architektúru a znázornila historické centrum Banskej Bystrice, Bojníc, Spišskej Novej Vsi či Banskej Štiavnice. Niektoré z jej obrazov venovala aj Detve.

Druhý z autorov, Vladimír Rjabčikov, sa zúčastnil niekoľkých sympózií v kaštieli v Brunovciach, kde ho zaujal zámocký park a do obrazov preniesol inšpiráciu z drevín tohto anglického parku. Na výstave v obradnej sieni mesta je malá ukážka z jeho tvorby, dodal Milan Malček. Na sympóziá Rjabčikov prichádza spolu s manželkou Lilianou Spiktorenko a ich dcérou.

Detvianska umelecká kolónia si v roku 2015 pripomína 15. výročie svojho opätovného založenia.Milan Malček, ktorý sám stál pri jej založení, objasnil, že dnešné združenie umelcov nadviazalo na historickú Detviansku maliarsku kolóniu, ktorá pôsobila v rokoch 1900 až 1909. V súčasnosti, priblížil Malček, majú v evidencii viac ako 130 umelcov. Medzi členmi sú aj zahraniční umelci, pretože na sympóziá, ktoré DUK organizuje, pozývajú aj hosťujúcich umelcov zo Slovenska a zahraničia.

„Fujaristi a motívy z Podpoľania,“ tak sa volá početnejšia, približne 120-obrazová výstava v Minigalérii DUK, ktorá sídlil v bývalej radnici na hlavnom námestí v Detve. Autormi vystavovaných diel sú členovia DUK zo Slovenska ale aj zahraničia. Výstava je prístupná do polovice septembra, verejnosť si ju môže prezrieť na objednanie bezplatne na telefónnych číslach: 0908 909 927, 0905 511 954.

Text a foto: Zuzana Juhaniaková