„Poľana, sopečné srdce Slovenska“ – tak sa volá kniha, ktorú slávnostne uvedú 19. februára 2016 o 15.00 hod. v Kultúrnom dome v Hrochoti. Účasť potvrdili významné osobnosti Podpoľania.

Jej tvorca je docent Peter Urban, člen Koordinačnej rady Biosférickej rezervácie Poľana. Autor je vedúcim Katedry biológie a ekológie v Banskej Bystrici. Kniha nadväzuje na jeho predchádzajúce literárne dielo Ďumbier – najvyšší z Nízkych….

„Ide o jedinečnú a pestrú publikáciu, popisujúcu Poľanu ako charakteristickú dominantu Stredného Slovenska. Kniha je písaná pútavou formou a myslím, že by mala byť v knižnici každej domácnosti žijúcej pod našou Poľanou,“ uviedla Vladimíra Fabriciusová, riaditeľka správy Chránenej krajinnej oblasti – Biosférickej rezervácie Poľana.

Text je sprevádzaný unikátnymi farebnými a čiernobielymi fotografiami, ktoré dopĺňajú rôzne citáty a úryvky z kníh.

Publikácia je viazaná, má 200 strán. Kniha opisuje vznik poľanského stratovulkánu a jeho modelovanie majstrovskými nástrojmi prírody. Poľanské pozoruhodné lesy a pralesy, klenoty z ríše rastlín a živočíchov a napokon – ľudí Poľany. Autor skúma obyvateľstvo od čias pradávnych obyvateľov cez valašskú kolonizáciu, tradičnú kultúru, až po pozoruhodné príbehy objaviteľov a bádateľov.

Text: Zuzana Juhaniaková
Foto: archív CHKO – BR Poľana