Na Poľane a v jej bezprostrednom okolí dnes môžu návštevníci využívať celkom 14 náučných chodníkov (NCH). K najnavštevovanejším patria NCH Kyslinky – Zadná Poľana – Kyslinky v dĺžke 17 kilometrov a s 23 zastaveniami a NCH vo Vydrovskej doline s dĺžkou tri kilometre a 58 zastaveniami.

Podľa riaditeľky CHKO-BR Poľana Vladimíry Fabríciusovej chodník na Poľane bol zrekonštruovaný iba nedávno (v roku 2013) Lesmi SR, š.p., OZ Kriváň a Správou CHKO-BR Poľana, ako ukážka dobrej spolupráce. „Obnova mala u verejnosti pozitívny ohlas a chodník sa stal opäť miestom zvýšeného záujmu verejnosti,“ povedala TASR.

Zrejme až desaťtisíce ľudí ročne prejdú krátkym, ale atraktívnym NCH vo Vydrovskej doline, ktorý tam pred časom vybudovali Lesy SR. Tento chodník má až 58 informačných tabúľ, na ktorých je znázornený vývoj stromov a lesa. S obľubou ho vyhľadávajú najmä školy.

Medzi najzaujímavejšie NCH v teritóriu pôsobenia CHKO-BR Poľana patrí aj NCH z Budče do národnej prírodnej rezervácie Boky v dĺžke 5,1 km. „V súčasnosti sa pripravuje jeho rekonštrukcia a vydanie sprievodcu po náučnom chodníku,“ pripomenula riaditeľka.

Turisticky obľúbený je aj NCH zo Zvolena – Haputky na Pustý hrad v dĺžke 6,4 km s deviatimi zastaveniami, ktorý vybudovalo mesto Zvolen. Tak isto mesto Detva vybudovalo NCH v okolí známej Kalamárky s ôsmimi informačnými panelmi a mesto Banská Bystrica v Harmanci so siedmimi panelmi.

Z roka na rok viac návštevníkov má aj NCH z Hriňovej – Raticového vrchu na vodopád Bystré v dĺžke štyri kilometre, ktorý v roku 2012 postavilo s desiatimi náučnými tabuľami mesto Hriňová, a tiež NCH z Čierneho Balogu do Hronca v dĺžke 11 km, ktorý v roku 2007 vytýčilo združenie Vydra.

Pomerne často využívané sú však aj NCH v okolí Môťovskej priehrady a v parku Lanice vo Zvolene, ktoré postavilo Združenie Slatinka, a tiež tri NCH v Malachovskej doline, ktoré vybudovala obec Malachov a NCH v okolí Tajova, za ktorého výstavbou stojí tamojšia obec.

polana