V Domove sociálnych služieb (DSS) v Detve začalo vianočné obdobie už na Katarínu 25. novembra. Vtedy deti spolu s personálom domova ozdobili vianočný stromček. A je nádherný, trblietavý a žiariaci.

Smrek bol darčekom od pána Antona Kamenského, nuž a ozdoby nie sú len také klasické z obchodu. Interiér je vyzdobený aj krásnymi vianočnými venčekmi, tie pripravili vychovávatelia spolu s deťmi. Nebola to jednoduchá práca, no predstava Vianoc je najlepšou inšpiráciou.

Deti ňou už žijú niekoľko mesiacov, kreslia vianočné stromčeky, Mikulášov, počúvajú koledy a nevedia sa dočkať. Ťažko im bolo vysvetliť, že salónky, ktorými zdobili stromček, nemôžu okamžite skončiť v ich bruškách.

Pripravujú sa na vianočné obdobie

Ozajstná sviatočná chvíľa nastala vtedy, keď pán kaplán František Veverka, ktorý každý týždeň v zariadení vyučuje náboženstvo (a deti sa na neho vždy tešia), požehnal adventný veniec. Netradične, no o to sympatickejšie – štetcom. Bolo to originálne, ale aj symbolické, v domove sa tvorivej činnosti, aj tej výtvarnej so štetcom venujú každý deň.

Nuž a poprial to, po čom všetci túžia, aby mali požehnané Vianoce. Aj pani riaditeľka DSS Mária Gibaľová dodala, že dôležité je žiť v porozumení, bez svárov a konfliktov. Spoločné pesničky, sladkosti pre deti a dobrá nálada boli predzvesťou ďalších sviatočných dní – na programe bol výlet, pečenie medovníkov, aj všeličo iné.

Predvianočný čarovný čas v DSS voňal stromčekom, perníkovým korením a veselou náladou. A keďže sa pomaly blíži koniec roka, pracovníci DSS sa chcú poďakovať mestu Detva za finančnú podporu projektu DSS, prostredníctvom ktorého si zakúpili dva sety Boccia loptičiek a v mene Občianskeho združenia MAGIKOS ďakujú aj za finančnú podporu projektu, vďaka ktorému na konci školského roka mohli zorganizovať výlet do Bojníc.

Pomoc pre handicapovaných

Život detí mentálne či telesne postihnutých je oveľa zložitejší ako život tých zdravých. Majú vlastný svet, bojujú v ňom o to, aby sa zaradili do spoločnosti najlepšie ako sa len dá. Samé to však nedokážu. Je na druhých, priam je ich povinnosťou, pomáhať deťom na neľahkej ceste.

Darí sa to vďaka rodičom i ľuďom, ktorí s klientami pracujú v špeciálnych zariadeniach, akým je aj DSS Detva, a keďže financií na podporu handicapovaných detí je v štátnom rozpočte stále málo, aj vďaka sponzorom a ľuďom ochotným pomôcť prácou či finančne.

V Domove sociálnych služieb v Detve organizujú pre deti rôzne aktivity, aby ich svet nebol čiernobiely, aby si zdokonaľovali zručnosti, učili sa novým veciam, aj spoznávali život mimo zariadenia. Často to nie je jednoduché i finančne, a aj preto oslovujú tých, ktorí môžu pomôcť a sú za pomoc vďační.

Radosť detí zo zážitkov za to stojí. Každého so srdcom, kto vie prispieť k snahe urobiť pre deti čo najviac, odmenia úsmevy a radosť detí – a možno aj toto poďakovanie. Pri DSS Detva pracuje Občianske združenie MAGIKOS, jeho cieľom je pomáhať handicapovaným deťom čo najlepšie zapojiť sa do života, podporovať ich v samostatnosti a v tom, aby si v živote dokázali poradiť.

K tomu prispieva všetko nové, čo zažijú, nové programy, pomôcky, ale aj výlety, kde spoznávajú „veľký“ svet. S prosbou o finančnú podporu sa združenie obrátilo na mesto Detva a stretlo sa s ústretovosťou. Vďaka nej mohli deti zažiť neopakovateľný deň.

Výlet do Bojníc

Koncom školského roka, 13. mája, dostali deti z DSS možnosť navštíviť Bojnice. Pre mnohé z nich to bol prvý zážitok zo zoologickej záhrady či čarovného historického Bojnického zámku. Z výletu sa deti, aj rodičia, ktorí niektoré z detí sprevádzali, vrátili nadšení.

Vozíčkari sa mohli potešiť so zvieratkami v zoologickej záhrade – na tie exotické doteraz spomínajú, niektoré vraj boli zábavné, iné zas poriadné „čudá“, ktoré doteraz mohli vidieť len v knihách na obrázkoch. Zážitkom pre ne bol napríklad i vlk, síce žije v slovenských lesoch, no deti ho poznajú iba ak z Červenej čiapočky.

Mobilnejšie deti sa dostali aj na prehliadku Bojnického zámku. „To bola veľká vec,“ hovoria. Zážitky vzrušujúce i tajomné. Najviac ich zaujala Hra na minulosť, spomínajú poniektorí. Táto hra je určená práve pre malých zvedavcov. Pomocou starých zabudnutých kufríkov odhaľovali minulosť, spoznávali históriu a súťažili, komu sa to najlepšie a najrýchlejšie podarí.

Radosť mali z malých odmien, tie boli „cieľovými prémiami“. Dodnes si šuškajú, že videli aj tajomné hrobky v podzemí, vraj tam možno bývajú strašidlá. Takéto výlety sú finančne náročné. Nemôžu si ich dovoliť všetci rodičia, no pre deti je to jedinečná šanca obohatiť život zážitkami, aj poznaním.

Každá pomoc, ktorá handicapovaným deťom spestrí ich svet, je veľkým prínosom a radosť detí odmenou pre všetkých darcov.

1

Text a foto: Jarka Badániová