Detva hostila 13. mája 2016 športové hry detí z detských domovov na Slovensku, bol to už ich 26. ročník. Na letnom štadióne sa zišli detské domovy v Banskobystrickom kraji a teda Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Nová Baňa, Tornaľa, Kremnica, Tŕnie, Hnúšťa, Polomka, Valaská, Vidiná a Hriňová.

Mesto Detva na toto podujatie prepožičalo priestory mestského futbalového štadiónu a primátor Ján Šufliarský rád prišiel aj osobne podporiť deti a ich vedúcich. Mesto zabezpečilo pre všetkých 118 súťažiacich aj malé občerstvenie. Prípravu 26. ročníka mal na starosti Detský domov Hriňová a jeho riaditeľ Miroslav Bahleda ocenil taktiež podporu mesta Hriňová a osobnú účasť primátora Stanislava Horníka na hrách v Detve.

Deti súťažili vo viacerých atletických disciplínach, loptových hrách a stolnom tenise. Najvyšší súčet bodov získaných vo všetkých kategóriách mal na konci hier Detský domov Hriňová, čím si obhájil prvenstvo. Na ďalších dvoch sa umiestnili Detský domov Ratolesť Tŕnie a Detský domov Banská Bystrica.

26. ročník športových hier detí z detských domovov na Slovensku spoluorganizoval Detský domov Hriňová so Spoločnosťou priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar, Fórom riaditeľov a pracovníkov detských domovov a pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Deti s neskrývanou radosťou medzi sebou v Detve uvítali aj profesora Jozefa Mikloška, predsedu občianskeho združenia Úsmev ako dar.

Foto: Ján Šufliarský a Jozef Mikloško s víťazkami jednej zo súťažných kategórií.

Text: Zuzana Juhaniaková
Foto: Zuzana Juhaniaková, Miroslav Bahleda