Mliekareň v Hriňovej úmyselne znečisťovala odpadovými vodami rieku Slatina. Inšpektori odobrali vzorky, ktoré ukázali, že mliekareň do Slatiny vypúšťa agresívne čistiace chemikálie. V prevádzke mliekarne dokonca objavili aj nelegálnu kanalizáciu s množstvom výustí a rúr neznámeho pôvodu. 

Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Voda poleptala inšpektorke ruku

Podľa ministra kontrola Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) odhalila v mliekarni falošnú kanalizáciu, ktorou boli do rieky vypúšťané chemikálie.

Minister uviedol, že tejto inšpektorke pri odbere vzoriek z rieky Slatina znečistená voda poleplata ruku. Inšpektorka, ktorá odoberala vzorku, bola na mieste priamo pri prebiehajúcej mimoriadnej situácii, kedy dochádzalo k vypúšťaniu chemikálií z prevádzky mliekarne do toku Slatina. V rýchlosti si nenasadila rukavicu a došlo k poleptaniu jej ruky.

„Pri tejto rieke občania neustále hlásia aj na zelenú linku, aj mne osobne znečistenie rieky. Opakuje sa to neustále znovu a nejde o nevinné znečistenie. Zdá sa, že sú to dosť agresívne čistiace chemikálie,“ povedal Budaj.

Vyhrážka likvidáciou

Práve po kontrole v prevádzke mliekarne obdržala inšpektorka SIŽP výhrážný list s odkazom: „Zajtra ráno budeš plávať hore bruchom v Dunaji!“.

„Prevádzke hrozí okrem uloženia opravných opatrení aj uloženie pokuty vo výške 170-tisíc eur,“ uviedol generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo. Pri štedrých miliónových dotáciách, ktoré čerpala mliekareň z dotácií je to však nepatrná suma.

Inšpektori budú v kontrolách prevádzky pokračovať v septembri, kedy by mali kamerami preskúmať kanalizačný systém prevádzky. Pri predošlej kontrole totiž odhalili množstvo kanalizačných rúr, pri ktorých nie je jasné, odkiaľ kam vedú.

Ako vyzerá špinavý biznis na Podpoľaní?

Tak znel názov článku, ktorý sme uverejnili 20. apríla 2020, po tom ako nás opäť mediálne napadla mestská poslankyňa z Detvy Oľga Vilhanová. A to len preto, že sme si vtedy dovolili poukázať na nekalé praktiky jej bratrancov, keď sme vtedy poukázali ako mliekareň opäť vypustila odpad do rieky Slatina. Rovnako sme v minulosti písali aj o Bioplynovej stanici, Teplovodoch, vylievaní digestátu do polí, otrávených rybách…

V spomínanom článku sme vtedy opísali aj miestne väzby a prepojenia dlhoročného prednostu Okresného úradu so znečisťovateľmi. Riaditeľ inšpekcie životného prostredia nakoniec v tomto prípade poveril kontrolou miestne nepríslušný úrad, v tomto prípade bratislavskú inšpekciu, aby obišiel práve takéto väzby. Takýto postup nevylúčil ani v iných oblastiach, kde má podozrenie, že miestne orgány spolupracujú so znečisťovateľmi.

To kde je pani poslankyňa Vilhanová zaradená sa v plnej nahote ukazuje aj pri jej ďalších politických “aktivitách”. Dnes táto poslankyňa v mestskom zastupiteľstve v Detve spolupracuje so skupinou poslancov, ktorý v minulom volebnom období obrali obyvateľov mesta Detva o teplovody, práve v prospech spomínaného oligarchu.

Lídrom poslaneckého klubu, ktorý takto doslova obral mesto Detva o teplovody bol v tom čase Roman Vrťo. V komunálnej politike Roman Vrťo nakoniec skončil aj pre odhalenia investigatívnych novinárov a vo voľbách ho ľudia odmietli. Dnes sa však opäť snaží mútiť vody komunálnej politiky práve po boku Oľgy Vilhanovej.

Vilhanová je najnovšie aj iniciátorkou petície, ktorej cieľom má byť aj moje odvolanie – Jána Šiandora z pozície zástupcu primátora. Do petície s niekoľkými bodmi, ktoré majú pôsobiť ľubivo podstrčili prízemným spôsobom aj moje odvolanie. To, že body tejto petície len vyzerajú ľúbivo a realita je úplne iná sa dočítate v našom ďalšom článku. Pani Vilhanová v petícii uviedla, že mám byť odvolaný lebo som podľa nej nedôveryhodná osoba.

Tak ja teda nakoniec dodám, že pre mňa ste pani Vilhanová nedôveryhodná práve vy a ľudia, ktorými ste obklopená. Ľudia, ktorými sa obklopujete a v koho prospech jednáte sú práve Vašim odrazom. Mňa neodradíte, naďalej budem poukazovať na neprávosti a bojovať za správnu vec.

Roky poukazujeme na tieto špinavosti, bojujeme s týmito veternými mlynmi a za ten čas sme už podali x podnetov na príslušné orgány a napísali množstvo článkov. Konečne sa však začínajú veci hýbať. Aj to je dôvod prečo sme v nemilosti, no na podpásovky, špinenie a vyhrážky sme si za ten čas už zvykli. 

S úctou Ján Šiandor

O. Vilhanová spúšťa petíciu po boku bývalého poslanca Romana Vrťa