Koronavírus nám za posledné mesiace poriadne zmenil život. Viacerí ľudia museli ostať doma a kým niektorí iba zabíjali nudu, iní sa zamysleli, ako by mohli prispieť a pomôcť.

Najprv vyrobila ochranné štíty pre zdravotníčku (pôvodom Detvianku) a jej záchranársky tím z Bratislavy. Potom aj pre detvianskych záchranárov. Mladá učiteľka informatiky Nika Klimová z Detvy, ktorá je zároveň doktorandkou na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre využila skutočnosť, že mala doma dve 3D tlačiarne.

„Uvedomila som si, že zdravotníkov, ktorí potrebujú ochranné pomôcky, je veľmi veľa,“ povedala Nika Klimová. Takto sa v jednej detvianskej domácnosti začal kolotoč výroby ochranných štítov.

Výrobu sa snažia neustále vylepšovať a optimalizovať. „Veľa sa pýtame lekárov, aby sme poznali ich potreby. Keďže som učiteľka, prenieslo sa to aj do projektu 3D Pomoc – vo vyučovaní to nazývame spätná väzba. Pýtame sa lekárov, čo by sa na ochrannom štíte dalo vylepšiť alebo aké majú problémy pri nosení. Vďaka lekárom máme už 30. verziu ochranného štítu,“ dodala Nika Klimová. Podľa nej je jednou z výhod aj to, že sa pod štítom dajú bez problémov nosiť dioptrické okuliare.

Aby pokryla náklady, s kolegom zo Žiliny, ktorý učí biomedicínskych informatikov, založili iniciatívu 3D Pomoc. „Na webovej stránke 3dpomoc.sk je možné nájsť transparentný účet, kde ľudia môžu posielať peniaze. Naším cieľom bolo, aby lekári za štíty neplatili, niektorí ale aj tak sami zaplatia. O to viac kusov môžeme vytvoriť,“ doplnila.

Ochranné štíty z jej produkcie už nosia zdravotníci z Detvy, Lučenca, Kriváňa, Zvolena, Nitry, Vyšných Hágov, Považskej Bystrice a Bratislavy. Ide o detské ambulancie, všeobecnú nemocnicu s poliklinikou, chirurgiu, diabetológiu, pneumologicko-ftizeologickú ambulanciu, stomatológie, oftalmológie, očnú optiku či gastroenterológiu. Posielala ich už aj do detvianskeho Domova sociálnych služieb. Zatiaľ odovzdali 213 štítov.

Pracujete v zdravotníctve a potrebujete pri svojej práci ochranný štít? Detvianska iniciatíva 3D Pomoc daruje zadarmo pre Detvu a okolie šesťdesiat kusov ochranných štítov. 

Text: ms