V nedeľu, krátko pred 22. hodinou, privolali Diaľničnú políciu k prevereniu dopravnej nehody na rýchlostnej ceste R2. V smere od Zvolena na Detvu, približne dva kilometre za zjazdom na obec Vígľaš, vbehol vodičovi osobného auta so zvolenským evidenčným číslom do cesty medveď. Po zrážke medveď uhynul. Vodičovi vznikla na aute škoda, sám sa pri nehode nezranil.

V tejto súvislosti polícia zverejnila aj niekoľko inštrukcií, ako postupovať pri zrážke so zverou. „Vodič pri zrážke so zverou je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo a túto udalosť oznámiť polícii čo mu vyplýva zo zákona o cestnej premávke,“ informovala banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

Bez pokuty

Keď zviera uhynie polícia vždy kontaktuje zástupcu príslušného poľovného revíru. Iba ten má právo nakladať s uhynutou zverou. V prípade nenahlásenia dopranej nehody (škodovej udalosti) so zverou, vodič poruší ustanovenia povinnosti vodiča pri dopravnej nehode. Zrážka zvieraťa spadá do kategórie nehôd nezavinených vodičom, a preto vodičovi, ak privolá políciu, nehrozí žiadna sankcia.

Znížte rýchlosť

Riziko zrážky môžu znížiť aj sami vodiči. Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zvierat. V miestach najčastejšieho výskytu je dôležité zvýšiť pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je zver najaktívnejšia.

Radšej trúbte

Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny.

Ak vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä nie diaľkovými svetlami, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť.

Text: (ms), KR PZ

Foto: KR PZ