Predstavitelia Národnej Rady SR Andrej Danko a Béla Bugár, ktorí vycestovali do Vatikánu, po generálnej audiencii 22. júna 2016 odovzdali pápežovi Františkovi Detviansky kríž.

Predstavitelia Slovenska počas osobného stretnutia na Námestí sv. Petra pozvali pápeža Františka na návštevu Slovenska. „Dovolil som si takú malú prosbu, že sme malý štát, možno by nám stačilo aj krátke medzipristátie lietadlom, keď pôjde do Poľska,“ priblížil okrem iného pre vysielanie Rádia Slovensko Andrej Danko. Ako pokračoval, pápež v tej chvíli zareagoval milým úsmevom a prosbou o modlitby.

„Som rád a hrdý, že práve náš Detviansky kríž mohol ako darček potešiť aj Svätého Otca Františka,“ reagoval na medializovanú správu primátor Detvy Ján Šufliarský.

52 centimetrovú zmenšeninu Detvianskeho kríža, ktorý zástupcovia Slovenska venovali pápežovi, vyrobil Milan Malček v Detve. Po tom, ako ho oslovili pracovníci odboru zahraničných vzťahov a protokolu Národnej rady, na tvorbe kríža pracoval približne dva týždne. Do Bratislavy ho výrobca zaniesol z Detvy vlakom, päť dní pred generálnou audienciou. „Dostalo sa mi tej cti, že som mohol urobiť pre Svätého Otca Detviansky kríž, ktorý reprezentuje nielen Detvu ale aj celé Slovensko,“ komentoval udalosť výrobca Milan Malček.

Pri práci na dreve a stojane mu pomáhal aj ďalší detviansky rezbár Jozef Krnáč. Na zhotovenie kríža vyskúšal Malček niekoľko druhov driev, napokon sa ako najvhodnejšie osvedčilo orechové drevo, ktoré získal od remeselníka v Korytárkach.

Pri odovzdaní tohto symbolického daru, ktorý má pápežovi sprítomňovať kresťanskú tradíciu a vieru Slovákov, po boku predstaviteľov Slovenska tlmočil Mons. Jozef Krištof, ktorý je zamestnancom Štátneho sekretariátu Vatikánu a býva v slovenskom Pápežskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. V záhrade pápežského kolégia v apríli tohto roku delegácia z Detvy a Hriňovej po 30tich rokoch komplexne renovovala majestátny vyrezávaný Detviansky kríž, ktorý je zároveň jediným slovenským krížom na pôde Večného mesta. Jeho výrobcom bol Ondrej Ďurica z Raticovho Vrchu.

1

Text: Zuzana Juhaniaková
Foto: Milan Malček počas zhotovovania kríža pre pápeža Františka