Máločo tak charakterizuje Detvu a Podpoľanie ako detvianske vyrezávané kríže. Nájdeme ich pri cestách, na cintorínoch, no aj uprostred obcí či miest. V roku 2017 ich zapísali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska ako drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní.

Kultúrne pamiatky

Mesto Detva začalo s opravami vyrezávaných krížov ešte vlani. V zlom stave bol napríklad kríž, ktorý stojí pri Mestskom úrade v Detve. Opravu vtedy urobil samotný výrobca kríža Štefan Ľupták spolu s bratom Jánom a Milanom Malčekom. Rovnaká trojica zreštaurovala aj ďalší kríž, ktorý už opäť stojí na Námestí SNP v Detve. Tretím krížom, ktorý má mesto v pláne na rekonštrukciu, je vyrezávaný kríž zo Skliarova.

„Mesto Detva už pri zápise do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska garantovalo, že sa o svoje vyrezávané kríže bude starať,“ vysvetľuje primátor Detvy Ján Šufliarský. Podľa neho sú niektoré kríže dokonca zapísané ako kultúrne pamiatky.

Urobil repliku

Kríž, ktorý je na námestí, je replikou, pôvodný kríž pochádza zo Štolianska, bol umiestnený na krížnych cestách. „Keď spadol, nahradil ho svojim dielom domáci rezbár,“ hovorí Milan Malček z Detvianskej umeleckej kolónie, ktorá je umeleckou skupinou pri Dome kultúry A. Sládkoviča. Starý kríž vraj pôvodne ponúkli do Martina do múzea a Martinčania aj pod Poľanu prišli, no priviezli si so sebou iba osobné auto s vozíkom, na ktorom ho nedokázali odviezť. Jozef Kulišiak, ktorý bol riaditeľom Kultúrneho centra A. Sládkoviča, zariadil jeho prevezenie do Podpolianskeho múzea v Detve. „Snažili sme sa nájsť finančné prostriedky na jeho rekonštrukciu, no žiaľ reštaurátori pýtali veľmi vysokú sumu, a tú sa nám nepodarilo dať dokopy,“ pokračuje Malček a dodáva: „Nahovoril som preto Štefana Ľuptáka, aby urobil aspoň repliku pôvodného kríža. Ten súhlasil, až na jednu podmienku. Nechcel urobiť anjelské krídla, ktoré na pôvodnom kríži boli. Podľa neho krídla na detviansky kríž nepatria. Inak ide o presnú kópiu.“

Dielo skúseného rezbára

Prečo mal kríž krídla? Na túto otázku už nevie nikto jednoznačne odpovedať. Kríž s podobným doplnkom by ste v súčasnosti na Podpoľaní darmo hľadali. „Zrejme mali symbolizovať nanebovstúpenie Ježiša Krista na krídlach anjela“ dopĺňa Milan Malček. Kríž je taktiež charakteristický hlbokou rezbou, ktorá sa v minulosti používala oveľa viac ako v súčasnosti.

Podľa Malčeka musel kríž vyrobiť skúsený rezbár, ktorý zrejme chodil po svete a pracoval v dielňach, kde sa vyrábali napríklad oltáre.

Text: ms