Nová krasokorčuliarska sezóna sa rozbehla už v októbri, preteky budú do marca nasledujúceho roka a čerešničkou na torte bude účasť pretekárov na majstrovstvách Slovenska. Na tie sa však treba kvalifikovať na základe výsledkov v pretekoch Slovenského pohára. Ako teda vyšla príprava detvianskym krasokorčuliarom a s akými cieľmi vstupujú do novej sezóny? Na to sme sa spýtali predsedníčky Kraso klubu Detva Kataríny Liptákovej.

Začnime letnou prípravou, ktorú ste absolvovali nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.

Letná príprava bola zameraná na kondíciu a zlepšovanie výkonnosti. Deti na nej pracovali počas tréningov na suchu. Niektoré, na základe individuálnych rozhodnutí, cestovali za ľadom nielen v rámci Slovenska, ale aj do Čiech. Do prípravy sa zapojilo trinásť pretekárov, dvanásť dievčat a jeden chlapec. Príprava sa vydarila, bola bezproblémová.

Kedy ste sa dostali na domáci ľad?

Koncom augusta, ale ako som spomínala, deti už boli na ľade skôr počas sústredení na Slovensku a v Čechách, individuálne aj v skupinách. V Čechách trénovali v Ostrave, Českej Lípe a v Náchode, na Slovensku na ľade v Brezne a na trojtýždňovom júlovom sústredení v Banskej Bystrici.

Máte trinásť aktívnych pretekárov. V akom veku?

Od piatich do dvanástich rokov. Štartovať budeme na všetkých 13 pretekoch Slovenského pohára s cieľom kvalifikovať sa na majstrovstvá Slovenska. Uvažujeme aj nad štartom na súťažiach v Maďarsku a v Čechách. Do sezóny ideme s cieľom nadviazať na minuloročnú sezónu a pokračovať v pozitívnom rastovom trende čo sa týka úspechov. V minulej sezóne sa na slovenský šampionát dostali od nás traja pretekári– Marko Piliar, Lucia Jacková a Karolína Chalupská. Tá sa stala majsterkou Slovenska v interpretačnom korčuľovaní, čo je nesúťažná kategória. Je to veľký úspech. V aktuálnej sezóne chceme, aby sa na šampionát prebojoval väčší počet našich pretekárov. Spomeniem ešte úspech Lucie Jackovej, ktorá pre Kraso klub Detva prvýkrát získala na pretekoch Slovenského pohára v Ružomberku prvé miesto.

Po minuloročnej prestávke budú preteky Slovenského pohára aj v Detve.

Organizujeme ich 5. – 6. decembra tohto roku ako 2. ročník Poľana cupu. Je to už záväzný termín. Plánujeme pripraviť súťaže v trinástich kategóriách za účasti okolo 160 pretekárov z celého Slovenska. Podujatia sa môžu zúčastniť aj pretekári zo zahraničia, ale ich účasť nepredpokladám, nakoľko medzinárodné preteky sú na Slovensku tri a väčšinou štartujú na nich. U nás síce môžu štartovať, ale výsledky sa im do žiadnych rebríčkov zarátavať nemôžu. S organizáciou podujatia máme už skúsenosti a veríme, že všetko pôjde hladko.

Pred rokom sa vám Poľana cup zorganizovať nepodarilo. Prečo?

Boli termínové problémy s ľadovou plochou tak sme radšej rok počkali. Tohtoročný termín sme si určili v predstihu, dohodli sme sa s vedením zimného štadióna a s hokejistami.

Na jeseň ste začali s organizovaním turnusov krasokorčuľovania.

Prvý turnus sa rozbehol v októbri. Teší nás záujem detí, ktoré sa chcú niečo naučiť, prípadne zdokonaliť a aktívne stráviť voľný čas pohybovou aktivitou. Nábor do klubu v masovom kontexte ale nerobíme. Je dobré, keď majú deti určité fyzické predpoklady a chuť vstúpiť do kolotoča driny a odriekania. V budúcnosti uvažujeme aj o kurzoch pre dospelých a pre škôlky. Novinkou sú exhibičné jazdy našich členov počas prestávok zápasov hokejového mužstva HC 07 Detva. Pár našich pretekárov absolvuje casting na flower kids (zbieranie kvetov z ľadu) počas januárového európskeho šampionátu v Bratislave. Držíme im palce, aby uspeli.

1

Text: Ľubo Homolka

Foto: archív klubu