Na poslednom rokovaní krajského zastupiteľstva poslanci rozhodli, že kraj prevezme letnú a zimnú údržbu niektorých úsekov ciest, o ktoré sa doteraz starali miestne samosprávy. Celoročnú údržbu vybraných komunikácií bude namiesto miest a obcí zabezpečovať Banskobystrická regionálna správa ciest.

Ide najmä o cesty, ktoré vedú k turisticky atraktívnym lokalitám a sú dlhodobo v zlom stave napríklad aj z dôvodu nejasných majetkových vzťahov. V našom regióne prevzal samosprávny kraj cestný úsek medzi Hriňovou a Detvou cez Skliarovo. Okrem toho sa postará o úsek cesty k turistickému centru Šachtičky pri Banskej Bystrici a lesnú cestu z Muránskej Huty po rekreačné stredisko Predná Hora. Do zoznamu sa dostala aj cesta po vysielač v rekreačnom stredisku Skalka pri Kremnici.

Ako informoval podpredseda samosprávneho kraja Ondrej Lunter, strop tejto údržby bude najviac na úrovni 1500 eur na jeden kilometer. Táto suma vychádza z prepočtov zimnej a letnej údržby. Zoznam ciest pod správou kraja sa bude neskôr rozširovať.

Komunikáciu medzi Detvou a Hriňovou zaradili do rozpočtu na návrh krajských poslancov zvolených za okres Detva. „Je známou cyklotrasou, ktorou ročne prechádzajú stovky cyklistov. Na viacerých miestach je východiskom pre výstup turistov na Poľanu či už od Skliarova popri Melichovej skale alebo cez Bystré popri vodopádoch. V blízkosti tejto cesty sa nachádza aj kláštor s kostolom na Raticovom vrchu, ktorý je obľúbeným pútnickým miestom. Sú tu tiež známe terasovité políčka na hriňovských a detvianskych lazoch,“ povedal krajský poslanec a zároveň primátor Detvy Ján Šufliarský. Podľa neho je na ceste, po ktorej premávajú aj autobusy spájajúce Detvu a Hriňovú, najnáročnejšia práve zimná údržba. Doteraz ju obidve mestá platili zo svojich rozpočtov.

Text a Foto: Milan Suja