Predkladatelia novely zákona sprísnili pôvodný návrh a vyškrtli z neho možnosť referenda, ktoré by mohlo prelomiť zákaz ťažby zlata. Referendum v novele zákona nie je, pridávame sa tak k republikám ako Nemecko, kde je zákaz používania kyanidovej technológie.Zákaz bude automatický a nebude potreba referenda.

Primátor a vedenie mesta Detva rokovalo s členmi vlády SR, poslancami NR SR, poslancami Európskeho parlamentu a príslušnými úradmi verejnej správy o problematike pripravovanej ťažby zlata a možnostiach ukončenia tohto procesu.

J. Senko, jeden z predkladateľov novely banského zákona verí, že sa týmto upokoja vášne aj pred obdobím komunálnych volieb, kedy sa táto téma stávala ústrednou, bola využívaná a narábalo sa s verejnosťou. Zákaz bude automatický a nebude potreba referenda.

„Zakazuje sa metóda kyanidového lúhovania. Pridávame sa týmto ku krajinám, ako sú Česká republika, Maďarsko a Nemecko. Vypúšťame možnosť konania referenda,“ povedal pre TASR po rokovaní výboru Senko.

Novela zákona bude podľa neho pozitívnym prínosom pre Slovensko, pretože by sa prijatím zákona mali upokojiť vášne verejnosti, ktoré často končili vo forme rôznych podnetov vo vláde či v parlamente.

„Zatiaľ nevidíme nejaký zásadný problém, prečo by sme v takejto podobe tento návrh zákona nepodporili,“ konštatoval opozičný poslanec a člen výboru Mikuláš Huba (nezaradený).