Pozoruhodný príbeh detvianskeho futbalu a hokeja je názov novej knihy, ktorá príde na trh začiatkom decembra. Mapuje dianie v týchto športoch v našom meste od ich vzniku až po rok 1990.

„Ten rok preto, lebo vtedy sme v športe ešte aktívne pôsobili,“ povedal zostavovateľ knihy Ján Golian. Podľa neho táto tematika doteraz nebola dostatočne zdokumentovaná. Ani v novej monografii Detva.

Napríklad detviansky futbal vraj oficiálne vznikol v roku 1936. „My sme zistili, že sa tu futbal hral už v roku 1925. Máme aj fotografie mužstiev,“ vysvetlil.

Zápas s AS Parma

Mnohé veci sa dali dohľadať v kronikách, mnohé však museli doslova zrekonštruovať. Na kroniky sa vo všetkom nedalo spoľahnúť, sú v nich nepresnosti.

Ale poďme naspäť ku knihe. Nikto dnes už v Detve netuší, že v roku 1969 tu bol na sústredení jeden svetový futbalový klub – taliansky AS Parma. Detvu pozvali do Talianska, kde dokonca v zápase pri umelom osvetlení zvíťazila 2:0. O zápase písala aj talianska tlač.

Prvý hokej hrala šľachta

Na území Uhorska sa hral hokej prvýkrát v Budapešti. V knihe je aj zostava  mužstva. Meno vedúceho mužstva síce znie slovensky, hráčmi ale boli väčšinou predstavitelia maďarskej šľachty. Treba pripomenúť, že vtedy to ešte nebol ľadový hokej v súčasnej podobe, ale bandy hokej. (Európsky predchodca ľadového hokeja. Pozn. autora.)

Málokto si pamätá, že v roku 1987 hrala v Detve reprezentácia Sovietskeho zväzu. Išlo síce o akademikov, no hral tam napríklad aj Nikolišin, budúca hviezda NHL. Detva prehrala 1:14, gól Detvy dal Miroslav Ľupták.

Nejde o štatistiky

Ján Golian ako vedúci autorského kolektívu spolupracoval s Ján Ľalíkom, Františkom Beňadikom, Františkom Ridzoňom a Petrom Golianom.

V knihe nájdete veci o manipulovaní výsledkov, zbití rozhodcov alebo o bitke medzi divákmi. „Nie je to kniha štatistická,“ priznal zostavovateľ. Myšlienka sa zrodila nie tak dávno, materiály zbierali približne rok. Autori chceli ľuďom v Detve dať tému o ktorej by sa mohli porozprávať pri pive. Pritom si dovolili aj subjektívne hodnotenia, napríklad ku koncepcii rozvoja športu.

Európsky pohár v Detve?

Všetci už zabudli na to, ako sa v Detve staval futbalový štadión. Možnože je to nezmyselná stavba s obrovskou tribúnou. Namiesto toho sa mohla postaviť krytá plaváreň a ďalšie veci. Ambície detvianskeho futbalu neboli práve skromné. Štadión mal pôvodne mať aj umelé osvetlenie. Aj pri päťdesiatom výročí detvianskeho futbalu jeden z gratulantov dúfal, že v priebehu niekoľkých rokov sa bude v Detve hrať Pohár európskych majstrov.

Školu si vytancovali a vyspievali

Nová kniha sa nezaoberá iba športom, jej záber je širší. Zaujímavý je napríklad príbeh školy v starej Detve. Ján Lassovszký naložil na tri vozy detvianske dievčatá a odviezol ich do Budapešti, kde zatancovali a zaspievali pred parlamentom. Poslancom sa to zapáčilo a vtedy mohol Lassovszký predniesť svoju žiadosť na odsúhlasenie financovania školy v Detve. S úspechom, maďarskí poslanci dali súhlas župe na postavenie školy.

Majstri republiky

„Chceli sme trochu vyvážiť nepomer. Detvu väčšinou každý pozná iba cez folklór. Ten má významné miesto, no nie je to všetko. Veď tu vyrástli majstri republiky. Rok tu hral napríklad futbalista Šaňo Horváth, ktorý neskôr so Slovanom Bratislava vyhral Pohár víťazov pohárov. Bol tiež kapitánom československej reprezentácie na majstrovstvách sveta v Mexiku,“ pripomenul Ján Golian.

Tretieho decembra o 17. hodine knihu slávnostne pokrstia v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve. Za hokejovú časť by mali krstiť Jozef Golonka, Ján Filc a Miroslav Lažo. Za futbal zasa Ladislav Petráš a Rudolf Janček, ktorý kedysi tiež hral za Detvu. Účasť prisľúbil aj bývalý basketbalista Stanislav Kropilák.

Text: Milan Suja

Foto: Archív Jána Goliana