18. decembra 2015 v predvečer Vianoc zavítala do Domova sociálnych služieb v Detve návšteva. 

A neprišla s prázdnymi rukami, práve naopak – priniesla plný kôš darčekov, ba aj vrece od Mikuláša. Na úlohu „spojky“ medzi ozajstným Mikulášom a deťmi sa podujal sám primátor mesta, Ján Šufliarský.

2  3

Deti boli nachystané, napäté a poočku obzerali veľké mikulášske vrece. Kým sa však otvorilo a prezradilo, čo ukrýva, primátor deti pozdravil, poprial im krásny sviatočný čas a, aby si tie darčeky zaslúžili, očakával aj nejakú odmenu pre seba. Tá bola jasná – veršíky, básničky, pesničky…

4

Ochotných umelcov bolo neúrekom, žiadne okúňanie sa. Ak bola štipka trémy, pomohla aj riaditeľka zariadenia Mária Gibaľová, či texty pesničiek v rukách tých, ktorí ich chceli využiť ako malú pomôcku. A, samozrejme, neodmysliteľná gitara. Darčeky z rúk primátora deti rozchytali ako teplé rožky a niektorí si ich strážili ako oko v hlave. Radosti bolo neúrekom. Nuž a Tichá noc na záver krásneho dopoludnia nemohla chýbať.

5  1

Návšteva z MsÚ Detva spolu s riaditeľkou zariadenia zavítali k deťom aj po tomto sviatočnom okamihu, pozreli si jednotlivé oddelenia, videli zmeny, ktoré sa v poslednej dobe udiali, porozprávali sa s deťmi, i oni navzájom o tom, aké sú ďalšie plány v zdokonaľovaní podmienok starostlivosti o handicapovaných klientov.

Najpodstatnejšie je, že sa tu deti cítia dobre, sú spokojné a šťastné. Malého Maťka prišiel vyzdvihnúť otec a na upozornenie, aby nezabudli vziať domov ďalší mikulášsky balík, poznamenal: „Však to je tu už tretí Mikuláš. Vy tu máte Mikuláša každý deň!“ Bolo to milé, a hoci každý deň nemôžu byť Vianoce, možno sa o to záujmom jedného o druhého aspoň pokúsiť.

Text a foto: Jaroslava Badániová