Fašiangový čas je taký – čas radosti, veselosti.  V piatok, 5. februára 2016 to naplno roztočili deti z Domova sociálnych služieb v Detve. Karneval bol parádny.

Stretli sa tam bytosti z rozprávkového sveta. Aj z toho reálneho. Všetci spolu boli dôkazom, že môžeme súzvučiť, napriek rôznemu veku, rôznym chorobám… Maťko – Jack Sparrow – napochodoval v plnej zbroji – s najlepším kamošom Vladkom, ktorý prišiel vystrojený za korytnačku, a boli ideálnou dvojicou…  Pirátov bolo viacero, či veľkých, či malých, táto „profesia“  je v kurze, poniektorí veru budili aj rešpekt.

Rodičia si dali záležať, aby svoje ratolesti vystrojili parádne. Jeden z najmenších klientov, Radko, bol na karnevale za bábätko. Občas si síce pristúpil plienku, ale držal sa statočne – aj s cumlíkom  –  a vykrútil rytiera Davidka. Prišiel aj lekár Andrej, aj princezné, dokonca aj väzeň (či väzenkyňa) v pruhovanom. Čarodejníci tiež mali svoj priestor a fičali len taký fukot. Aj včela doletela, priateľská, nikoho neuštipla, objavil sa i duch v bielom… Kto nezažil, prišiel o veľa. Vytancovali sa aj tí, ktorí majú, kvôli zdravotným ťažkostiam, bariéru pri osobnejších kontaktoch s inými ľuďmi, no hudba, tanec a smiech zmietli všetky zábrany. Tancoval každý, no hádam najviac to roztočili vozíčkari, veľkí i malí. Čo im osud ubral na zdraví, to im pridal na temperamente.

Fašiangový karneval v Domove sociálnych služieb Detva (DSS) bol temperamentný, veselý, nasmiali sa, vyšantili. Dokonca nechýbala ani súťaž Lets Dance – zapojiť sa mohol každý smelý tanečník (záujemcov bolo neúrekom, žiadne okolky či ostych) a, veru, tanečné kreácie boli neskutočné. Odmeny boli sladké a bolo ich veľa, takže rezeň na obed po karnevale poniektorí už nezvládli. Karnevaly patria medzi tradičné školské akcie, no tak, ako to dokážu rozbaliť deti v detvianskej DSS-ke, to je výnimočný zážitok. Napriek tomu, že im osud veľa ubral zo zdravia. No možno práve preto im pridal radosti zo života.

1 2

Text a foto: Jaroslava Badániová