Už viac ako 200 rokov má Detva právo organizovať jarmok. Prvý sa v meste konal 26. júna 1813. V ostatných rokoch je jarmok súčasťou Dní Detvy, tento rok sa koná 2.-4. októbra na vynovenom námestí v starej časti mesta.

Podľa vedúcej Podpolianskeho múzea v Detve Renáty Babicovej proces, ktorý vyústil do prvého jarmoku, sa začal 13. decembra 1811, keď sa privilegiálnou listinou Františka I. Habsburského Detva stala mestečkom s právom štyroch výročných jarmokov ročne a týždenných trhov. V tomto čase zrejme dostala aj erb, prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1813. Výsadné postavenie Detvy bolo vyhlásené na stoličnom zhromaždení vo Zvolene 25. júna 1813 a už 26. júna sa konal prvý detviansky jarmok.

Čo sa týka vtedajšieho spôsobu obživy obyvateľov, hlavným zamestnaním Detvanov bola ťažba dreva, chov oviec a roľníctvo. Roľnícky spôsob života dopĺňala malovýroba zručnejších gazdov – debnárov, mäsiarov, murárov, kováčov, kožušníkov, obuvníkov, krajčírov. Zaujímavou pre širšie okolie bola výroba kolovrátkov a modrotlačiarenská produkcia. V 18. – 19. storočí predávali Detvania na trhoch v Lučenci šindeľ, stavebné drevo a nakupovali obilie. K neveľkému priemyslu pribudli v 18. storočí sklárske huty.

V prvej polovici 20. storočia sa v Detve pravidelne štyrikrát do roka konali dobytkárske jarmoky. Detve však patrí aj historické prvenstvo v oblasti potravinárskeho priemyslu. V roku 1787 tu založil Ján Vagač zo Starej Turej prvú bryndziareň na Slovensku, chýrnu kvalitnými mliečnymi produktmi i v zahraničí.

Najbližší Detviansky jarmok (3.10.) sa začne o 10.00 h pochodom mažoretiek. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Juhaniakovej kupujúcim i predávajúcom sa na jarmoku o dobrú náladu postarajú Dychová hudba Detva, Spevokol Senior a tanečná skupina Radosť, Detský folklórny súbor Rómka, Hudobná skupina Šaman, gymnastky a členovia Karate klubu, Detský folklórny súbor Podpoľanček, jubilujúci Folklórny súbor Podpoľanec a večer o 19.00 h hudobný program zavŕši vystúpenie hudobnej skupiny Vidiek.

dni mesta

Plagát vo veľkom formáte na stiahnutie: Dni_mesta_1509_A2.pdf Dni_mesta_1509_A2.pdf (1.4 MB)