V detvianskej strojárskej spoločnosti PPS Group sa vedenie spoločnosti dohodlo s odborármi na novej kolektívnej zmluve platnej až do roku 2022.

Predišli tak štrajku, ktorým hrozilo vyústenie štrajkovej pohotovosti vyhlásenej Základnou organizáciou Odborového zväzu (ZO OZ) KOVO Podpolianske strojárne v novembri minulého roka.

Pre zamestnancov aj zamestnávateľa to podľa spoločnosti znamená ďalšie obdobie stability a príležitosť sústrediť sa na potreby zákazníkov. Ako ďalej agentúru SITA informovala spoločnosť, po novom pre zamestnancov zavedú 13. plat a automaticky zohľadnia infláciu.

Podľa kolektívnej zmluvy sa v tomto roku nebudú zvyšovať tarify. Všetkým zamestnancom však spoločnosť vyplatí plat pri príležitosti letných dovoleniek, takzvaný 13. plat vo výške 500 eur. V roku 2021 sa potom navýšia tarifné platy o mieru inflácie, najviac však o 2,5 %. Spolu s týmto navýšením bude opäť všetkým zamestnancom vyplatený za rovnakých podmienok 13. plat vo výške 500 eur.

V treťom roku platnosti Kolektívnej zmluvy sa bude o konkrétnych podmienkach zvyšovania znova rokovať. Okrem tejto dohody pristúpila spoločnosť PPS Group aj na návrh odborárov na zvýšenie odmien pri pracovných a životných jubileách. Zvyšok zmluvy ostáva v rovnakom znení ako v roku 2019.

„Rokovania o kolektívnej zmluve na najbližšie tri roky boli náročné. Zvíťazila však zodpovednosť,“ povedal generálny riaditeľ PPS Group Michal Sýkora s tým, že urobili všetko pre to, aby nový rok nezačali štrajkom.

PPS Group v Detve je spoločnosť s viac ako 60-ročnou tradíciou v strojárskej výrobe. V súčasnosti sa zameriava na výrobu stredne veľkých a stredne ťažkých zváraných konštrukcií pre celosvetovo známych klientov. Priemerná mesačná mzda za obdobie septembra 2019 dosiahla 1147 eur.

Text: SITA

Predseda výboru odborového zväzu Stanislav Ľupták: „S poľutovaním musím konštatovať, že „hrozba štrajku v PPS BOHUŽIAĽ NEPOMINULA“. Štrajkovú pohotovosť vyhlásil dňa 5.11.2019 Výbor ZO OZ KOVO ako reakciu na rozhodnutie zamestnávateľa o organizačnej zmene, na základe ktorého sa s účinnosťou od 1.2.2020 ruší 25 pracovných miest. Konkrétne dôvody sme dostatočne ozrejmili na našej tlačovej konferencii dňa 22.11.2019. Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti nemalo ŹIADNU spojitosť s procesom kolektívneho vyjednávania a preto ani uzatvorenie KZ nijakým spôsobom nemení situáciu a naše stanovisko k prepúšťaniu zamestnancov. Je pre dnešnú dobu signifikantné, že tlačovú správu, ktorú dňa 9.1.2020 vydala PPS Group a.s., médiá „upravili podľa potreby“ a samozrejme nikto z mediálnej obce nepovažoval za dôležité získať vyjadrenie odborovej organizácie, ktorá štrajkovú pohotovosť vyhlásila a samozrejme pracuje na ďalších krokoch, aby bol vyriešený problém zamestnancov, ktorí majú podľa nášho názoru nespravodlivo a neodôvodnene prísť o zamestnanie.“