Účasť na otvorení Folklórnych slávností pod Poľanou výrazne prekročila kapacity, organizátori to predpokladali.

Uvítací program domácich folklórnych kolektívov Svadba na Detve v piatok večer zožal veľký úspech. Následné vystúpenie Lúčnice venované Štefanovi Nosáľovi s názvom Lúčnica, môj život prilákali vyše osemtisíc divákov.

„Organizátori predpokladali väčšiu návštevnosť, ako je kapacita miest na sedenie, preto cenu vstupného na tento program znížili. Nebolo však možné zabrániť kolónam a zdržaniam na ceste pred a po večernom programe. Tisícky vozidiel prichádzali v rovnakom čase hlavnou dopravnou spojnicou cez mesto a smerovali na parkoviská pri areáli,“ objasňuje hovorkyňa Mesta Detva Zuzana Juhaniaková.

Slávnosti otvoril primátor mesta Ján Šufliarský, ktorý na pódium prírodného amfiteátra vystúpil netradične v detvianskom mužskom kroji s valaškou. Medzi hosťami v hľadisku privítal aj prezidenta Andreja Kisku.

A ako je to na Podpoľaní zvykom, hostí symbolicky uvítal pohárikom dobrej detvianskej rožovky. V hľadisku nechýbali osobnosti folklóru ako Štefan Nosáľ, Milan Križo, Igor Kovačovič, Igor Furdík ako predstaviteľ spoluorganizátora – Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a tiež zástupcovia politického verejného života.

Festival vyvrcholí programom Slávnostiam na vďaku v nedeľu večer.

FOLKLÓR: Folklórne slávnosti pod Po¾anou 22FOLKLÓR: Lúènica na slávnostiach pod Po¾anou FOLKLÓR: Lúènica na slávnostiach pod Po¾anou FOLKLÓR: Lúènica na slávnostiach pod Po¾anou FOLKLÓR: Lúènica na slávnostiach pod Po¾anou FOLKLÓR: Folklórne slávnosti pod Po¾anou FOLKLÓR: Folklórne slávnosti pod Po¾anou

Autor: Ľubica Mojžišová

Foto: SITA/ĽUDOVÍT VANIHER