Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve sa žiaľ neuskutočnia ani tento rok. Taký je záver zo stretnutia členov programovej rady a organizačného výboru slávností.

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve patria medzi najväčšie a najnavštevovanejšie folklórne festivaly na Slovensku. Aj keď je v súčasnosti pandémia koronavírusu na ústupe a čísla nakazených klesajú, na Covid-19 stále umiera pomerne dosť ľudí.

Štát postupne uvoľňuje opatrenia vydané v súvislosti s pandémiou, ale iba málokto predpokladá, že sa behom krátkeho času vrátime do takého stavu, v ktorom bude možné organizovať hromadné podujatia bez rozsiahlych obmedzení.

Jubilejný 55. ročník slávností sa podľa primátora Jána Šufliarského znovu presúva, tentoraz na rok 2022. „Mrzí nás to, no ani tento rok Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve nebudú. Nechceme ohroziť zdravie a životy obyvateľov nášho mesta a účastníkov slávností,“ uviedol primátor s tým, že program pripravený pôvodne na rok 2020 a s úpravami na rok 2021 sa presunie na budúcoročné slávnosti.

Obmedziť počet účinkujúcich a divákov? To by už neboli slávnosti…

„Folklórne slávnosti boli vždy podujatím s približne dvetisíc účinkujúcimi a viac ako tridsiatimi sprievodnými podujatiami, na ktorom sa stretli tisíce ľudí. Niekoľkonásobne obmedziť počty účinkujúcich, divákov, zabezpečiť ich odstup, zabezpečiť dodržiavanie stále platných protiepidemických opatrení nie je v silách žiadneho organizátora veľkého festivalu. To by už neboli folklórne slávnosti ale kultúrne podujatie iného charakteru a významu,“ dodal primátor Ján Šufliarský.