Každý priaznivec folklóru a ľudovej kultúry určite už dlhšiu dobu registruje aktivitu Folklórnej skupiny Detvani, ktorá pôsobí pri Kultúrnom centre Andreja Sládkoviča v Detve.

Príležitosťou na prezentáciu Podpolianskej ľudovej kultúry bolo aj toto leto, kedy sa prirodzene koná najviac folklórnych festivalov, či kultúrnych alebo spoločenských podujatí. Bez preháňania možno napísať, že Detvani v sezóne 2017 nezaháľali.

Nenudili sa však ani pred ňou, pretože do svojho repertoáru zaradili nové programové pásmo Valašský otčenáš, ktorý pripravovali v podstate od Vianoc a premiéru mal na 52. Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v programe Rodní spod Poľany.

Okrem toho, že Folklórna skupina Detvani prezentuje región Podpoľania tancom a spevom, nezabúda ani na svoju ďalšiu, nemenej dôležitú úlohu zachovávania tradícií a ľudovej kultúry. Takou bola v minulosti aj valašská kultúra a preto návštevníci mohli tento rok v areáli Folklórnych slávností navštíviť Dvor u Detvanov, kde sa prezentovala valašská kultúra na Podpoľaní, ako aj tradičné slovenské plemeno ovce Pôvodná valaška. Detvani zhotovili pre návštevníkov košiarik, kde sa mohla verejnosť zoznámiť práve s týmto pomaly zabudnutým plemenom ovce Pôvodná valaška. Ovečky boli voľne prístupné pre verejnosť a tešili sa naozaj obrovskému záujmu, najmä najmenších návštevníkov. Okrem toho, že bolo na čo pozerať, bolo aj čo počúvať, hru na píšťalke, na gajdách, fujare, heligónke a aj čo ochutnávať. Detvani pripravili chutné špecialitky z baraniny, ako varená baraninka, pečený baran, barania polievka s mrveničkou, šmirkas, žinčica, ovčí syr a rôzne iné domáce špeciality.

Po Folklórnych slávnostiach ktoré sa konali 7. až 9. júla 2017 sa Detvani hneď o týždeň v sobotu predstavili na Folklórnom festivale na Bielych Handľoch v Braväcove s pásmom Valašský otčenáš a na druhý deň na Celoslovenskej prehliadke Fujerášov 2017 v Korytárkach s Valašským otčenášom a Svadbou na Detve.

Ani v auguste Folklórna skupina nezaháľala a reprezentovala svojimi vystúpeniami Detvu a Podpoľanie na festivale Jánošíkove dni, ktorý sa konal prvý augustový víkend v Terchovej. Tam sa Detvani predstavili v programe s názvom Z Terchovej poza Varín až na Poľanu. Zaznamenávala ho a aj vysielala kresťanská televízia.

Ďalším vystúpením v poradí bol festival Hrušovská paráda, kde sa Detvani predstavili v programovom pásme Tak sme sa tu zišli. Na záver folklórneho leta si títo tanca chtiví Detvania stihli odskočiť do Trebeľoviec, kde sa už tradične koná Folklórny festival Trebeľovce. Tento festival vznikol na počesť pamiatky uctenia obetí havárie autobusu, ktorý viezol súboristov a havaroval pred 10-timi rokmi na Poľane. Posledným augustovým vystúpením Detvanov bol festival Na počesť Jozefa Majerčíka vo Veľkom Borovom.

Detvani boli po každom ich vystúpení odmenení úžasným, úprimným potleskom, mnohokrát aj osobnými gratuláciami a poďakovaniami a to nie len bežných divákov, ale ich vystúpenia osobne ocenili aj také známe osobnosti folklóru ako Viliam Gruska, Ján Blaho a mnohí ďalší.

Fotografie budú aktualizované.

Text: Tomáš Dom
Foto: Ľubomír Ostrihoň, Tomáš Belko, Zuzana Juhaniaková