Koľko príbehov lásky v sebe taja tie maľované krčiažky, ktoré stoja za sklom v Podpolianskom múzeu v Detve? – to môžu dnes len hádať návštevníci novosprístupnenej výstavy.

Pracovníci Kultúrneho centra A. Sládkoviča – Podpolianskeho múzea sprístupnili výstavu Kúzlo keramiky a porcelánu do konca mája 2016. Krása týchto 94 kusov však napovedá, že do Detvy ich priniesli ako vzácne a na potešenie.

Sú nositeľmi dávnych životných príbehov, ktoré sú dnes tajomstvom. Isté je, že určené boli na varenie, nalievanie, pitie, a ešte rôzne pri domácom stolovaní. Ako prezradila Renata Babicová, niektoré pochádzajú z rúk šikovných ľudových výrobcov, ďalšie z vtedajších známych manufaktúr a tovární na našom území ako bola tá v Kremnici, iné z cudzej proveniencie, z Nemecka a Francúzska.

„Keramika zo zbierok Podpolianskeho múzea v Detve predstavuje zaujímavý výber rôznych typov krčahov, hrncov, hrnčekov, mís a ďalšieho kuchynského riadu používaného v domácnostiach na Podpoľaní prevažne v prvej polovici 20. storočia,“ konkretizovala vedúca múzea Babicová. Na výstave sú zastúpené najviac hrnčiarske výrobky, fajansa, menej kamenina a porcelán.

Výstava je prístupná v Podpolianskom múzeu v Detve na Nám. SNP 1 v pracovných dňoch od 8.00 h. do 16.00 h.

1

Text: Zuzana Juhaniaková
Foto: Podpolianske múzeum v Detve