Vagačov dom v Detve je oficiálne stále staveniskom, no napriek tomu už zažil aj svoje chvíle slávy. Naposledy v pondelok, kedy ho navštívil predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár. Návšteva Detvy bola súčasťou oficiálneho programu návštevy Banskobystrického samosprávneho kraja.

Pred historickou budovou prvej bryndziarne na Slovensku predsedu parlamentu privítali primátor Detvy Ján Šufliarský, spolu s majiteľom Vagačovho domu Martinom Doskočilom a vedúcou Podpolianskeho múzea Ranatou Babicovou. Borisa Kollára sprevádzali aj poslanci NR SR Igor Kašper a Petra Hajšelová.

V rámci prehliadky zrekonštruovaných priestorov Vagačovho domu, si Boris Kollár prezrel aj už fungujúcu prevádzku Podpolianskeho pivovaru a pri neformálnom obede sa porozprával s primátorom mesta a niektorými podnikateľmi.

O samospráve

„Predseda Národnej rady sa zaujímal najmä o to, ako sa vyvíja nezamestnanosť v regióne. Poinformovali sme ho o problémoch, s ktorými v súčasnosti zápasia všetky samosprávy. Ide najmä o nižšie príjmy do rozpočtov miest a obcí,“ povedal primátor Detvy Ján Šufliarský. Detvianski podnikatelia využili stretnutie na to, aby sa vyjadrili k legislatíve, ktorá im sťažuje prácu.

„Rozprávali sme sa tiež o zrušených kultúrnych podujatiach, najmä o slávnostiach, ktoré sa tento rok nekonali,“ doplnil primátor. Podľa neho sa mesto snaží podporovať nielen tradičnú ľudovú kultúru, ale aj podnikateľov vyrábajúcich tradičné výrobky. Tie pri neformálnom obede ocenil aj Boris Kollár. Dokonca až tak, že im možno pomôže dostať sa do parlamentného bufetu. Aspoň si poslanci pri dobrých klobáskach z regiónu pripomenú, že v parlamentných laviciach zastupujú práve ľudí zo všetkých regiónov Slovenska.

Vagačov dom

Prvá etapa rekonštrukcie Vagačovho domu je v súčasnosti pred dokončením. „Ak všetko dobre pôjde, tak do dvoch troch mesiacov ukončíme všetky stavebné činnosti a potom to bude už iba o zariaďovaní priestoru,“ povedal majiteľ Martin Doskočil. Konkrétny dátum otvorenia bude podľa neho známy až po kolaudácii.

Text: Milan Suja