V piatok 15. júla 2016 naplnili obradnú sieň mesta Detva príbuzní a priatelia rodiny Baranski zo Spojených štátov Amerických.

Zámorskú návštevu rodiny, ktorej nedávne korene sú zo štátov Illinios a Utah, ale tie hlbšie siahajú aj na Slovensko a do Poľska, do Detvy doviedla pani Kathleen Mary Baranski Lund, dcéra Edwarda Victora Baranskiho, kapitána americkej vojenskej misie.

foto: Pani Baranski Lund (prvá sprava si vďaka fotoalbumu pripomína predošlú návštevu Detvy, zo dňa 29. augusta 1999. 

Súčasťou oficiálneho obradu prijatia primátorom Detvy bol aj zápis do pamätnej knihy mesta Detva.

Kapitán Baranski velil na strednom Slovensku počas Slovenského národného povstania v leteckej americkej misii úradu strategických služieb. Keď členovia americkej misie boli nútení ustúpiť do hôr pred postupujúcimi Nemcami, kapitán Baranski našiel útočisko na Piešti. Tu mu pomohla rodina Jozefa Vrťa. Spolu so svojim rádiomechanikom Danielom Pavletichom strávili na Piešti kritické dni od 20. októbra do 9. decembra 1944.

Žiaľ, Baranski bol nemeckým gestapom odvlečený a o pár dní, v januári 1945, ho aj s Pavletichom a ďalšími Američanmi popravili. Baranski sa nedožil ani 28 rokov.

Viac ako tridsaťčlenná skupina z Ameriky pri tohtoročnej návšteve Slovenska okrem iného navštívila zaujímavosti mesta Detva. Neobišli ani Farský kostol, kde mali spoločnú svätú omšu Tú im celebroval kňaz priateľ rodiny s visačkou „otec Gerry,“ ktorý ich sprevádzal na ceste po Slovensku. V Detve Američanov sprevádzala rodina Lakotovcov, ktorej členovia sú potomkovia spomínanej rodiny Vrťovcov z Piešťa.

Pre pani Kathleen Mary Baranski Lund je spoznávanie Slovenska vzácnou príležitosťou dozvedieť sa viac o otcovi, ktorý odišiel na vojenskú misiu keď ona bola len dvojročná.

Text a foto: Zuzana Juhaniaková