Najextrémnejší triatlon v Strednej Európe odmení pretekárov nádhernou scenériou.

Zrejme najkrajšia slovenská triatlonová trať povedie v sobotu 22. augusta od priehrady Ružiná cez Podpoľanie a Horehronie na Chopok ku Srdiečku. Nehrozí žiadne točenie sa v okruhoch.

Trať plynie naprieč stredným Slovenskom s dychberúcimi výhľadmi. Podľa športového fyziológa, autora učebníc a kondičného trénera Viktora Bielika, môže meniaci sa reliéf a nádherná trať pomôcť pretekárovi udržať motiváciu a psychickú výdrž na absolvovanie pretekov, aj keď je profil TRIATHLON ATTACK-u vysoko náročný.

Relatívne menej známa trať odhalí krásy Slovenska, ktoré doposiaľ mnohí športovci nepoznali.

Parametre jednotlivých triatlonových disciplín:

Plávanie – 2,1 km (štart z divínskej strany priehrady Ružiná)

Cyklistika – 125 km a prevýšenie 2 800 m (Ružiná – Divín – Budiná – pred Starou Hutou odbočia na Slatinské Lazy – Vígľaš – Dúbravy – Detva – Skliarovo – Hriňová – Lom nad Rimavicou – Čierny Balog – Brezno – Mýto pod Ďumbierom – Bystrá – Srdiečko)

Beh – 23 km a prevýšenie 1 100 m (Srdiečko – Kosodrevina – traverzovou cestičkou do Krížskeho sedla – hrebeňovkou na Chopok smerom na Ďumbier – opäť na Kosodrevinu – Srdiečko)

Výnimočná trasa

Štartovať môžu okrem jednotlivcov aj trojčlenné štafety. Najlepší odhadovaný čas pre jednotlivca je 8 hodín a o pol hodiny kratší pre štafety.

TRIATHLON ATTACK je najextrémnejším stredoeurópskym triatlonom pre svoju dĺžku v kombinácii s prevýšením trate (3 900 m). „Už po desiatich kilometroch všetci pochopia, že to nebude zadarmo,“ predstavuje trať organizátor Miroslav Leitner.

„Po úvodných dvoch rovinatých kilometroch nasleduje osemkilometrový kopec a má pekný záver s takmer 19-percentným stúpaním na pár metroch. Okolo 85. kilometra pretekári zahliadnu prvýkrát Chopok. A ten je ešte poriadne ďaleko,” dodáva Leitner s úsmevom.

TRIATHLON ATTACK je výzva naozaj len pre tých, čo sú ochotní siahnuť na dno svojich síl. Niekoľko pretekárov už absolvovalo ochutnávky cyklistickej a bežeckej trate. Ako prípravu na TRIATHLON ATTACK si cyklistickú štreku prešla viacnásobná mama a triatlonistka Zuzana Páleníková, ktorá vyzdvihuje najmä pestrosť cyklotrasy.

„Ide sa z teplej južnej klímy na sever do hôr. Kto nepozná tento kraj, tak uvidí kus Slovenska,” pochvaľovala si krásne výhľady. „Neviem o inom triatlone u nás, ktorý by mal takúto zaujímavú cyklotrasu a preto je výnimočný,” uzavrela Zuzana Páleníková.

Zo Srdiečka si po Chopku prebehol Ján Horník, ktorý na TRIATHLON ATTACK príde vytrénovaný napr. z Oravaman-a, Slovakman-a, či Štiavnického kros triatlonu. Skúsený Horník považuje trať TRIATHLON ATTACK-u za náročnú, ale behateľnú.

„Sú na nej technické úseky, ale aj silovejšie časti. Ako sa strieda beh do kopca, po rovine a z kopca, striedajú sa aj rôzne povrchy – platne, na ktorých sa dajú robiť dlhé kroky a skoky, kamienky a mäkká udupaná tráva. Dlho sa beží po hrebeni Chopku odkiaľ sú za dobrého počasia nádherné výhľady.”

Pripraviť organizmus

Kondičný tréner Viktor Bielik, ktorý pripravuje športovcov aj na IRONMAN-ové preteky, odporúča účastníkom TRIATHLON ATTACK-u nastaviť sa naozaj na nízku intenzitu a strážiť si tak tukový metabolizmus.

Podľa Bielika je dôležité udržať si srdcovú frekvenciu na bicykli pod 75 % z maximálnej srdcovej frekvencie na rovine (čo je napr. u 30-ročného športovca okolo 150 úderov za minútu) a pod 80 % v kopci a počas behu.

„V opačnom prípade sa síce zlepšíte prvých 100 km o 5 minút, ale na bežeckej položke stratíte hodinu, lebo organizmus už nebude mať energiu ani na to, aby ste udržiavali telo v akomkoľvek pohybe.”

Pre prvý ročník TRIATHLON ATTACK-u počítajú organizátori so stovkou pretekárov. Nepôjde teda o masové podujatie, skôr o zážitkový a extrémne náročný triatlon. Okrem pretekárov/pretekárok a ich rodín, môžu mať z triatlonu príjemný zážitok aj diváci (voľný prístup majú aj fotografi, kameramani a novinári), pretože trať bude verejnosti prístupná po celej svojej dĺžke.

Pre viac informácií a registráciu: www.activeplanet.sk

Kontakt na organizátorov:

Ing. Miroslav Leitner: +421 903 445 791, office@activeplanet.sk

MUDr. Katarína Belicová: +421 903 446 319, kbelic11@gmail.com

tri