Pekné letné počasie, výhľady z turistických chodníkov a lanovkou prepojenie južnej a severnej časti Chopku zlákali členov Klubu Slovenských turistov v Detve a milovníkov prírody v Detve na jednodňový turistický výlet.

V sobotu 19. augusta 2017 skoro ráno sa 50 nadšencov vybralo autobusom cez Sihlu a Brezno k údolnej stanici Krupová (1089 m n.m.) v južnej časti Chopka.

Modernou kabínkovou lanovkou sa turisti vyviezli s prestupom cez Kosodrevinu (1493 m n.m.) na hornú stanicu Chopok. Všetkých privítalo príjemné slnečné počasie s miernym vetríkom a slabým oparom okolitých hôr. Turisti sa rozdelili do viacerých skupín. Jedna veľká skupina pokračovala po červenej značke po hrebeni Nízkych Tatier smerom k najvyššiemu vrchu Nízkych Tatier na Ďumbier (2043 m n.m.). Počas dvojhodinovej chôdzi po hrebeni sa tešili výhľadmi po okolitých pohoriach. Odfotili sa pod známym slovenským dvojkrížom a väčšia časť turistov sa vrátila späť na Chopok. Menšia časť pokračovala ku chate gen. M.R Štefánika alebo k Jaskyni mŕtvych netopierov.

Ďalšia skupinka absolvovala výstup na vrchol Chopku (2024 m n.m.), ktorý akoby pripomína kopu naukladaných skál, ale s kruhovým výhľadom na štíty Vysokých a Západných Tatier, Liptov, Horehronie, Slovenské rudohorie a ďalšie horstvá.

Mnohí pokračovali po pekne upravenom a skalami vykladanom chodníku na Dereše (2004 m n.m.), ktoré sú najskalnatejšou časťou hlavného nízkotatranského hrebeňa.

Po obede väčšina turistov prešla z južnej časti na severnú časť Chopku. Kabínkovou lanovkou zišli na prestupnú stanicu Priehyba (1342 m n.m.) a pokračovali ďalšími lanovkami do Jasnej v Demänovskej doline. Zo sedačkovej lanovky si obzerali okolitú prírodu, vybudované zjazdovky a výstavbu chát pri zjazdovke Biela púť (1117 m n.m.)

Navštívili známe Záhradky (1028 m n.m.) alebo sa prešli okolo Vrbického plesa (1113 m n.m.), ktoré je najväčším nízkotatranským prirodzeným jazerom ľadovcového pôvodu s hĺbkou až osem metrov.

Vrátiť sa na južnú časť Chopku turistom trvalo vyše 90 minút. Oblakmi zatiahnutá obloha už neumožnila turistom pokochať sa po okolitej aj ďalekej prírode. Napriek príjemnej únave, všetci boli spokojní so sobotňajšou návštevou Národného parku Nízke Tatry.

Podujatie bolo spolufinancované z rozpočtu mesta Detva.

Text: Alena Matúšková
Foto: Jozef Gažo