Skupina 35tich detvianskych turistov sa vydala od 27. augusta do 31. augusta 2016 na spoločnú dovolenku do Západných Tatier.

Päť dní strávili v hoteli v Zuberci, štrnásť turistov bolo ubytovaných v chate. Hotel, v ktorom boli ubytovaní, sa nachádza v stupnej bráne najkrajšej časti Západných Tatier – Roháče, svedčí o tom aj vybavenie hotela a kvalita poskytovaných služieb ubytovania a gastronómie ku spokojnosti turistov.

Program, ktorý im predsteda Klubu slovenských turistov v Detve (KST) Juraj Kalamár pripravil, absolvovali hneď v prvý deň výstupom na vrchol Brestová vo výške 1903 metrov nad morom. Lanovkou sa vyviezli do Spálenej doliny, odtiaľ šlapali na vrchol Brestová, ktorý zvládli všetci turisti, hoci niektorí majú už po 70-tke. Táto túra trvala šesť hodín.

Najzdatnejší turisti detvianskeho KST, manželia Babicovci a Farbiakovci, si túto túru vyšliapali zo Zverovky popod lanovku pešo, až na vrchol Brestiná.

Druhý deň, v pondelok, sa Detvania vyviezli autobusom na rázcestie Zverovka. Po asfaltovej ceste šlapali popri bufete a Ťatliakovom jazere, kadiaľ postupovali na Roháčske plesá.

Vo výške 1470 metrov nad morom sa kochali z krásnej prírody. Naspäť sa vracali Roháčskou dolinou cez vodopád náročným zostupom, strmým a skalnatým terénom, ktorý zvládli všetci turisti.

 

Táto trasa merala 15 kilometrov. Zo Zverovky sa vrátili do Zuberca do hotela.

V tento deň si Babicovci a Farbiakovci naplánovali náročný výstup na Sivý vrch. Zo Zuberca sa vybrali po žltej značke do sedla Pálenica v nadmorskej výške 1573 m. Po červenej značke pokračovali na vrchol Sivý vrch v nadmorskej výške 1805 m. Z vrcholu mali pekný výhľad, zaujímavý najmä kontrastmi vápencového a žulového feliéfu, ktoré boli zaistené reťazami. Po zaujímavom a náročnom tri a polhodinovom prechode hrebeňom Sivého vrchu prešli na Huty a odtiaľ autobusom do Zuberca.

Tretí deň sa členovia KST v Detve vybrali na túru do Oravíc. Prešli Bobroveckou dolinou na Bobrovecké sedlo a vrátili sa Juráňovou dolinou do Oravíc. Táto trasa trvala 3 hodiny. Po turistickej vychádzke sa skupina turistov šla okúpať do termálnych kúpalísk v Oraviciach. Druhá skupina si šla pozrieť Múzeum oravskej dediny v Zuberci.

V tento deň sa štyria turisti, manželia Čabanovci, Miroslav Králik a Milan Stehlík vybrali na náročnú túru na Plačlivé s nadmorskou výškou 2125 m. Odtiaľ prešli na Ostrý Roháč v nadmorskej výške 2088 m. Pokochali sa z krásnych výhľadov a prírody. Cez Smutné sedlo sa vrátili do Zuberca. Táto ich túra trvala osem hodín.

Posledný deň po raňajkách a odovzdaní kľúčov sa turisti rozlúčili a o 9.30 h. sa odobrali domov. Cestou sa zastavili v Skanzene vo Vlkolínci. Skupina z dvoch áut sa zastavila v Prosieku a prešli sa Prosieckou dolinou.

Členovia Klubu slovenských turistov v Detve sa spokojní vrátili domov, a so zážitkami z krásnej tatranskej prírody do každodenného života.

Text: Božena Sládoková
Foto: Juraj Kalamár