Tohtoročná jarná gymnastická sezóna sa začala 23. marca 2019, kedy boli prvé medzinárodné preteky v rakúskom Insbrucku. Na nich mal zastúpenie aj Klub športovej gymnastiky Detva. Lucia Dobrocká v súťaži žiačok v silnej konkurencii obsadila 10. miesto.

„Teraz sme boli na druhých pretekoch v Maďarsku, ktoré boli aj previerkou pred majstrovstvami  Európy,“ povedala Katarína Krekáňová, trénerka detvianskeho klubu a zároveň slovenskej reprezentácie. V súťaži družstiev sa hodnotil výkon žiacky, juniorský a seniorský. Medzi žiačkami obsadila Lucia 7. miesto, čo je v konkurencii 45 pretekárok z desiatich štátov vynikajúci výsledok. Na kladine bola dokonca vo finále. Medzi juniorkami nás reprezentovali gymnastky z Nových Zámkov a Bratislavy. V seniorskej kategórii bola opäť Detvianka Chiara Bunce. Slovenské družstvo, s dvomi gymnastkami z Detvy, obsadilo v Maďarsku výborné 2. miesto.

V najbližších dňoch čakajú naše gymnastky Majstrovstvá Európy v poľskom Štetíne. „Odlietame síce už túto sobotu, no súťažiť sa začne až vo štvrtok,“ vysvetlila Krekáňová. V pretekárskej hale si gymnastky pred samotnými majstrovstvami zacvičia iba raz, zvyšok času strávia v tréningových halách. Slovenské pretekárky začínajú vo štvrtom slede na preskoku.

V Poľsku ide o náraďové majstrovstvá Európy, kde sa predstavia najlepšie európske gymnastky na jednotlivých náradiach. Súčasne sú to aj kvalifikačné majstrovstvá na Európske hry, ktoré budú v bieloruskom Minsku. Detvu bude na majstrovstvách Európy zastupovať práve Chiara Bunce.

Aj keď vlani oslavovali v Detve už 50. rokov gymnastiky, samotný Klub športovej gymnastiky má 45-ročnú históriu.

„Momentálne máme pätnásť pretekárok v elitnej A kategórii a 95 gymnastov v ďalších súťažiach organizovaných Slovenskou gymnastickou federáciou. Naši členovia sú nielen z Detvy, ale aj zo Zvolena, Hriňovej či Kriváňa,” doplnila trénerka.

Podmienkou je, že všetky musia chodiť do školy v Detve. So Základnou školou, Obrancov mieru v Detve a s gymnáziom má klub dohodnuté individuálne plány, takže dievčatá môžu trénovať aj dvojfázovo, čo je vo vrcholovom športe priam nevyhnutnosť.

Dievčatá začínajú so športovou gymnastikou ako štvorročné. Kedysi končili už osemnásťročné, dnes vrcholovo súťažia dokonca aj tridsiatničky. „Aktuálna víťazka svetového pohára má 45 rokov, čo je skutočne rarita a len tak skoro ju nikto nenapodobní,“ dodala s úsmevom Katarína Krekáňová.

Text: Milan Suja