Jednou z mála kultúrnych akcií, ktoré sa doteraz kvôli pandémii podarilo zorganizovať, bol dvanásty ročník festivalu Detvianska heligónka, ktorý sa konal v sobotu 29. mája v Kultúrnom centre Andreja Sládkoviča v Detve.

Svoju tvorbu predstavilo približne 30 folkloristov z celého Podpoľania. Hosťom festivalu bola ženská spevácka skupina Marína zo Zvolena, ktorú hrou na heligónku sprevádzal moderátor podujatia Ladislav Drugda.

Tento ročník Detvianskej heligónky bol výnimočný nielen pre organizátorov tým, že išlo o prvú  kultúrnu akciu v tomto roku. Zároveň mladému talentovanému heligonkárovi Michalovi Gondovi priniesol krásny darček, ktorý dostal od manželov Krahulcovcov v podobe novej heligónky. Tú si spolu s rodičmi objednal minulé leto u výrobcu Juraja Krahulca. V zime ale 14-ročnému chlapcovi obaja rodičia umreli v priebehu jedného mesiaca na Covid-19.

„Veľmi ma to zasiahlo, a preto sme sa s manželkou rozhodli, že mu objednanú heligónku darujeme,“ povedal Juraj Krahulec, ktorý sa výrobou a opravou heligóniek živí.