Detvanka Stella Sáňková získala obdivuhodné 47. umiestnenie zo 125 hráčov na svetovom šachovom šampionáte, ktorý vyvrcholil 5. novembra v Grécku. V turnaji získala 6 bodov za  5  víťazstiev a 2 remízy.

Majsterka Slovenska dievčat do 14 rokov bojovala na World Youth and Cadets Chess Championships 2015 v dňoch 25. október – 5. november 2015 v gréckom Porto Carras, Halkidiki.

ch2

Víťazkou kategórie dievčat do 14 rokov na svetovom šampionáte sa stala R Vaishali z Indie. Slovenka Stella si za spoločnú šachovnicu na majstrovstvách sveta sadla oproti Bulharke, Ruske, Estónke, Azerbajdžanke, Ukrajinke, hráčke z Lotyšska, Uzbekistanu, z USA, z Kanady a z Číny.

V oficiálnom programe svetového šampionátu mali súťažiaci zaradené každodenné prechádzky, oddych a sústredenie sa pred partiou. Rodičia, ktorí prišli s hráčmi ako sprievodné osoby, mohli odprevadiť reprezentantov do hracej miestnosti Olympic Hall. Tú ale museli opustiť 5 minút pred začiatkom partie. Hraciu miestnosť strážila strážna služba, aby do nej nikto nemohol vojsť okrem vedúceho výpravy, respektíve reprezentačného trénera.

Stella Sáňková na šampionáte reprezentovala Slovensko, rodné mesto a v neposlednom rade aj svoj Šachový klub Garde Detva.

Fotografie zväčšíte kliknutím na ne.

Dievčatám sa za šachovnicami v Detve darí. Nie raz už o tom presvedčili na domácich šampionátoch a súťažiach. Po reprezentačnom štarte Martiny Paučovej na ME v Čiernej Hore a Beáty Šulajovej na MEU v Rakúsku sme sa po niekoľkých rokoch zúčastnili aj Majstrovstvev sveta! Najväčšieho svetového mládežníckeho podujatia, ktoré hostilo Grécke Porto Carras, sa tento rok zúčastnilo skoro 1600 hráčov a hráčiek z 93 krajín sveta. Medzi nimi je aj Slovenka z Detvy.

ch

Slovenská výprava na World Youth and Cadets Chess Championships 2015 v gréckom Porto Carras, Halkidiki.

Text a foto: Peter Fiala